"Polski bajer". Fenomen disco polo - będzie zabawa czy koniec kultury?

Spór wokół muzyki disco polo nie cichnie. Jej twórcy i słuchacze cieszą się nią i bawią się przy niej. Druga strona, polska inteligencja, w latach 90. upatrywała w tym zmierzch kultury polskiej. 
Okł. książki Polski bajer
Okł. książki "Polski bajer"Foto: mat. pras.
O Audycji
Tytuł "Polski bajer". Fenomen disco polo - będzie zabawa czy koniec kultury?
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

Znaczącą datą dla disco polo jest 22 lutego 1992 roku, kiedy to koncert disco polo odbył się w Sali Kongresowej. Do lat 90. i początków tego gatunku postanowiła sięgnąć Monika Borys. Autorka książki "Polski bajer" przez 3 lata słuchała utworów disco polo. Jak podkreśla w rozmowie z Dominiką Klimek, wcale nie było to łatwe - nie ma oficjalnego archiwum tej muzyki, wiele nagrań rozpowszechnianych było na pirackich taśmach. - Nie można napisać książki o disco polo bez jego słuchania - mówi autorka. - Przy ocenie tej muzyki często decyduje świadomość podziałów społecznych, która ogranicza naszą wyobraźnię. Wiedziałam, że muszę to odrzucić - dodaje. 

- O disco polo mówiono jako o zaprzeczeniu marzeń i wolności, co z dzisiejszej perspektywy wydaje mi się fałszywym przeświadczeniem - podkreśla Monika Borys. - W latach 90. popularność tej muzyki wynikała z ogromnego apetytu i potrzeby zabawy - dodaje. 

Jaką rolę w muzyce disco polo odegrały kobiety? Jak Shazza kształtowała swój wizerunek? Jak pisało się o tej muzyce? Czy Michael Jackson mógł zmienić pozycje disco polo na polskim rynku muzycznych? O tym m.in. w rozmowie z audycji "Faktofonia".    

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej godziny audycji, w której także rozmowa z Pawłem Kapustą, finalistą nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, autora książki o kulisach pracy strażników więziennych.

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Gość: Monika Borys (autorka książki "Polski bajer")

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 16.09

pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • Angel Olsen, - All Mirrors
  • CIEMNOGRODY - Planetarna Moc
  • Sui Zhen, - Calm Winds
  • Beabadoobee, Beabadoobee, - Susie May
  • The Comet Is Coming, - Lifeforce Part II
  • Sho Madjozi, - Kona
  • Noże, - Złe Wychowanie