X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

LAST - pamięci "Ostatniego tańca" Wacława Niżyńskiego

Wacław Niżyński to jedna z ważniejszych postaci baletu XX wieku, rewolucjonista, innowator, skandalista. Reżyser Dawid Żakowski wraz z tancerzami, aktorami i artystami sztuk wizualnych i zapachowych, postanowił nawiązać do ostatniego okresu twórczości artysty. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com
O Audycji
Tytuł LAST - pamięci "Ostatniego tańca" Wacława Niżyńskiego
Prowadzący Klimek Dominika
Opis

Wacław Niżyński miał bardzo bogate życie zawodowe, a jednocześnie był artystą o bardzo trudnym życiu, w późniejszych latach naznaczonych chorobą.

- Główną inspiracją wydarzenia LAST jest "Ostatni taniec" Wacława Niżyńskiego, który odbył się 19 stycznia 1919 roku - mówi Dawid Żakowski. - Artysta był jedną z najważniejszych postaci baletu początków XX wieku. On też dokonał rewolucji w balecie tworząc swoje choreografie. Był mocno związany z Sezonami Baletów Rosyjskich w Paryżu, stworzonymi przez Siergieja Diagilewa. Panowie byli też kochankami przez 5 lat. Diagilew kształtował Niżyńskiego jako reformatora baletu, który ma stworzyć nową jakość w tańcu współczesnym i wywołać skandal międzynarodowy. Co się udało w 1912 i 1913 roku - dodaje. 

Rok 1919 był przełomowym w życiu Niżyńskiego - wtedy zatańczył "Ostatni taniec", wtedy też zaczął pisanie dziennika, który jest świadectwem postępującej choroby schizofrenicznej. - W LAST nie skupiamy się na chorobie artysty, tylko na tym jak postrzega ciało, jak dyskutuje na temat statutu artysty, relacji miedzy artystą a publicznością - dodaje. 

LAST zajmuje 5 pomieszczeń w warszawskiej Galerii 18A, każde z nich poświęcone jest innemu performencowi. Co odnajdziemy w wydarzeniu LAST? Czy widz jest w stanie zobaczyć całość wydarzenia? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Faktofonia"

Prowadzi: Dominika Klimek

Gość: Dawid Żakowski (reżyser)

Data emisji: 15.12.2019

Godzina emisji: 16.09

pj

Playlista
Tagi
Playlista
  • Wolf Alice - Bros
  • Wolf Alice - Don't Delete the Kisses
  • girl in red - bad idea!
  • NEON INDIAN - Toyota Man
  • Overmono, - Le Tigre
  • BATTLES - IZM
  • SHO MADJOZI - John Cena
  • POLY CHAIN - 788 km