E(x)plory – w imię nauki

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 15:04
Program E(x)plory od 2012 roku odkrywa naukowe talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 1200 młodych naukowców, którzy zgłosili do konkursu 1002 projekty naukowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: zeeshan0908leizel/Pixabay

E(x)plory to unikalna inicjatywa kreująca i promująca kulturę naukową oraz innowacje. Główną ideą programu jest wspieranie zdolnych, młodych naukowców w realizacji projektów naukowych, popularyzowanie i rozwijanie dobrych praktyk firm, instytucji i innych organizacji opierających swoje działania na nauce i nowych technologiach oraz umożliwienie im współpracy z młodymi naukowcami.

Program E(x)plory jest flagowym przedsięwzięciem Fundacji Zaawansowanych Technologii, łączy on młodych naukowców i autorytety naukowe, start-up’y oraz duże przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe i instytucje publiczne, media ogólnopolskie i regionalne, szkoły, edukatorów i najlepsze uczelnie wyższe, duże miasta i małe miejscowości.

E(x)plory to największa w Polsce inicjatywa wpierająca utalentowaną młodzież w realizacji innowacyjnych projektów naukowych oraz promująca ich osiągnięcia na arenie międzynarodowej. Tworzy społeczność innowatorów i naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. 

W ramach programu organizowany jest Konkurs Naukowy E(x)plory. Jest on przeznaczony dla osób w wieku od 13 do 20 roku życia, które mają pomysł na innowacyjny projekty naukowy. Składa się z trzech etapów. Pierwszym jest zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza. W tym roku zgłoszono 174 projekty 144 przeszło do drugiego etapu – regionalnych eliminacji w 5 miastach: Szczecinie, Wrocławiu, Toruniu, Łodzi i Podzamczu koło Kielc. W każdym mieście młodzi naukowcy będą rywalizować o miejsca w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbędzie się dniach 23-25 października w Gdyni. Podczas finału zostaną wyłonione najlepsze projekty naukowe, a ich autorzy zostaną nagrodzeni stypendiami w wysokości 10 000, 7 000 i 5 000 tysięcy złotych, a także otrzymają możliwość rozwoju swoich projektów czy bilet na największy naukowy konkurs dla młodzieży na świecie - Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych. Prezentacjom projektów naukowych towarzyszy jak zawsze Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: innowacje