Polskie Radio
Section05
innowacje

Innowacyjna pasta do zębów nie tylko je myje, ale i leczy

– Otrzymany przez nas kompozyt, który składa się z krzemionki, glinki i różnych dodatków roślinnych, jest tak dobrany, że działa na zęby antybakteryjnie, przeciw paradontozie. Może też wpływać na odnawianie warstwy wierzchniej zęba – opisuje dr hab. Ewa Skwarek z Katedry Chemii Radiochemii i Chemii Środowiskowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan higiena zdrowie medycyna innowacyjność innowacje Lublin

ART. SPONSOROWANY Bank Pekao S.A. w ważnych debatach podczas Krynica Forum

Krynica Forum to międzynarodowe wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie. Podczas tegorocznej edycji, w dniach 13-15 września, poruszane były kluczowe tematy z punktu widzenia nowej architektury bezpieczeństwa państwa. Przedstawiciele Banku Pekao S.A. wzięli udział w panelach dotyczących najważniejszych tematów społeczno-gospodarczych, bezpieczeństwa finansowego, bezpieczeństwa energetycznego, wsparcia inwestycji w Ukrainie, cyberbezpieczeństwa czy komunikacji z konsumentem w dobie AI.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank Pekao nowe technologie inwestycje innowacje

Firmy z Europy Środkowo-Wschodniej stawiają na innowacje. EBI: najwięcej inwestują polscy przedsiębiorcy

77 proc. firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej deklaruje inwestycje w rozwój przedsiębiorstw - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Podkreślono, że w tym regionie na innowacje najwięcej przeznaczają firmy z Polski. EBI opublikował wyniki badania dotyczącego poziomu inwestycji w przedsiębiorstwach w Europie Środkowo-Wschodniej "Aktualizacja modelu biznesowego: czy firmy z Europy Środkowo-Wschodniej inwestują wystarczająco dużo?".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA innowacje inwestycje produkcja firma przedsiębiorca

Inwestycje w zieloną i cyfrową transformację. BGK podpisał umowę z KE na 484 mln euro

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę z Komisją Europejską na dostęp do prawie pół miliarda euro na inwestycje w zieloną i cyfrową transformację oraz innowacje. Polski Bank Rozwoju stał się partnerem wykonawczym unijnego planu inwestycyjnego i może od dziś bezpośrednio oferować, nie przez pośredników, kredyty inwestycyjne zabezpieczone europejską gwarancją. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia - Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  BGK bank Europa ŚWIAT Komisja Europejska innowacje GOSPODARKA

◑ Nocny reportaż: Rafał Iwański A.K.A.. X-NAVI:ET | Tradycja swoja i obca

Rafał Iwanski - artysta dźwiękowy, perkusista, z wykształcenia etnolog. Współzałożyciel i muzyk zespołu HATI oraz zespołów Kapital, Voices of the Cosmos, Innercity Ensemble oraz projektu audiowizualnego Aqualuna. Jako X-NAVI:ET tworzy muzykę elektroakustyczną opartą na brzmieniu analogowych i modyfikowanych cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz pracuje z dźwiękami znalezionymi. Przez dziesięciolecia zagrał setki koncertów. Z Rafałem Iwanskim rozmawiamy o tradycjach własnych i obcych, o włączeniu tradycji do współczesnej muzyki elektronicznej.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka elektroniczna muzyka współczesna Warszawa tradycja innowacje

◑ Nocny reportaż: Ken Vandermark: «Tradycja jazzu zawsze wynikała z innowacji»

O Kenie Wandermarku można mówić bardzo długo, na jego osobistej stronie znajdziemy niesamowitą ilość informacji o wszystkich projektach, przeszłych i przyszłych występach, a także listę tekstów, na przykład fragment jego eseju opublikowanego  w New York City Jazz Record 7 stycznia 2011 roku pod tytułem «New Bottle, New Wine, New Table»: Czy to nie czas na nowy modernizm w naszej muzyce? Mówie tu o odejściu od klasycznych, ugruntowanych form jazzu i muzyki improwizowanej w kierunku zupełnie nowych rozważań strukturalnych. Przez większą część XX wieku istniała twórcza dialektyka między pokoleniami, która doprowadziła do ekscytującej i innowacyjnej ekspansji myśli artystycznej. Kiedy rozglądam się i słucham większości obecnej sceny międzynarodowej, nie mogę pozbyć się wrażenia, że ​​nie wystarczy stawić czoła przeszłości i dążyć do przyszłości.
Zobacz więcej na temat:  Muzyka nocą muzyka współczesna Stany Zjednoczone Ameryka Jazz improwizacja tradycja innowacje Ukraina Warszawa

NASZ WYWIAD Dr Popławski: czas na działania Polski, Europy Środkowej. Chiny mogą wyprzeć nas z rynku elektromobilności

- Polska, Europa Środkowa powinny zareagować. Konieczne są subsydia na wzór wprowadzonych przez USA i ochrona elektromobilności przed zalewem produkcji z Chin, inaczej unijna motoryzacja przegra globalny wyścig, a Niemcy mogą zrezygnować ze środkowoeuropejskich podzespołów na korzyść chińskich. Obecnie to nie Europa Środkowa, ale Chiny mają przewagi w produkcji części do samochodów elektrycznych - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Konrad Popławski (Ośrodek Studiów Wschodnich), autor analizy "Globalne starcie o elektromobilność zagrożeniem dla Europy Środkowej?".
Zobacz więcej na temat:  samochody samochody elektryczne samochody hybrydowe środowisko ekologia Unia Europejska paliwa paliwa alternatywne klimat POLSKA NASZ WYWIAD elektromobilność Chiny USA Niemcy motoryzacja przemysł innowacje technologie

Fundusze Europejskie dla bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów

Bezpieczne trasy szybkiego ruchu, ale i drogi lokalne. Takie inwestycje są możliwe dzięki programowi "Infrastruktura i środowisko na lata 2014-2020". - Jednym z naszych priorytetów jest domknięcie najważniejszych ciągów autostrad i dróg ekspresowych, a także obwodnic - mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Karolina Rożej innowacje Grzegorz Puda Patryk Michalski bezpieczeństwo

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Prawie 8 mld euro ze środków europejskich

Prace badawczo-rozwojowe, wykorzystanie zaawansowanych technologii czy poszerzanie kompetencji. To tylko niektóre z celów, na które przedsiębiorcy mogą pozyskać dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Na wsparcie i rozwój polskiej gospodarki przeznaczono prawie 8 mld euro. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Karolina Rożej innowacje Grzegorz Puda Izabela Kostyszyn