Slot Art Festival 2019

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 19:50
SLOT nie jest kolejnym festiwalem muzycznym - prawie pół tysiąca wydarzeń to wielkie spektrum tematów i form. Ale kluczowe znaczenie mają też: wyjątkowe miejsce oraz ponad 1500 ochotników, którzy tworzą całe przedsięwzięcie - również od strony programowej. Ciekawostką jest sposób finansowania - w większości oparty na wpływach z biletów, a więc rodzaj wielkiego crowdfundingu, gdzie każdy uczestnik zostaje mecenasem wydarzenia.
Audio
  • Rozmowa z Aleksandrą Zając, dyrektorką Slot Art. Festiwal (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Slot Art Festival 2019
Slot Art Festival 2019Foto: mat. pras.

SLOT to szczelina w rutynie i schematach, którą wykuwamy wspólnymi siłami co roku na początku lipca, od niemal 30 lat - mały, efemeryczny prototyp idealnego miasteczka. Są w nim dzielnice mieszkaniowe i miejska łaźnia, kawiarnie i restauracje, sale koncertowe i kluby, jest uczelnia i przedszkole, a nawet teatr i trzy małe kina.

Przez kilka dni wspólnie eksperymentujemy - jak być twórczym, jak razem pracować, jak lepiej się dogadywać - żyć razem i nie tylko dla siebie. 

SLOT to święto dzielenia się pasją, wymiany doświadczeń i wzajemnej inspiracji. 

#MIEJSCE - jedyne 5 dni i nocy w roku, kiedy opuszczony klasztor napełnia się życiem

#PROGRAM - około 500 wydarzeń w 5 sekcjach: warsztaty - koncerty - spotkania - pokazy - miejscówki

#LUDZIE - 6000 osób, a wśród nich ponad 1500 ochotników, tworzących zarówno program, jak i infrastrukturę 

PROGRAM

-WARSZTATY

Ponad 150 warsztatów prowadzonych przez pasjonatów-ochotników: manualne, muzyczne, sceniczne, sportowe... 

Począwszy od rysunku, haftu i ceramiki; poprzez śpiew alikwotowy czy tworzenie kijów deszczowych; akrobatykę powietrzną, budowę motocykla i tradycyjne tańce z Angoli; aż po parzenie kawy, projektowanie gier czy tropienie zwierząt.

Od środy do soboty, codziennie 3 okazje, aby spróbować czegoś nowego lub pogłębić swoją wiedzę. 

Dla niektórych to odskocznia od tego, co robią na co dzień - dla innych początek nowej drogi. I to zarówno dla uczestników, jak i prowadzących.  

-SPOTKANIA

Na Slocie uczymy się nie tylko słuchać, ale też jak rozmawiać i dyskutować - lepiej się rozumieć. 

Popołudniami kilkaset osób schodzi się do starej Wozowni na spotkanie z Gościem Specjalnym. Chcemy dotknąć tego, co ważne i aktualne. W tym roku będziemy rozmawiać:

- z prof. de Barbaro o sposobach na dogadanie się i przełamywanie podziałów w społeczeństwie i rodzinie; 

- z Szymonem Hołownią o tym, jak wiara może prowokować konkretne zaangażowanie społeczne, ale też życiowe decyzje podejmowane z troską o planetę;

- z Grupą Filmową Darwin o internetach oraz niezależności finansowej i twórczej;

- z bohaterem filmu "Najlepszy" Jerzym Górskim o narkotykach i triathlonie

W Strefie Myśli rozszerzamy te tematy - wykłady poprowadzą m.in. ekspert od klimatu Marcin Popkiewicz czy Edwin Bendyk. 

A w Strefie Dialogu zapraszamy do włączenia się w dyskusję. Spotkamy tam w tym roku m.in. Dariusza Rosiaka, Justynę Dąbrowską, Anię Goc czy Piotra Mucharskiego - będziemy rozmawiać o Polsce po Adamowiczu, o świecie głuchych czy muzycznych światach Karoliny Cichej z Podlasia. 

Sekcję spotkań uzupełniają: 

Strefa PRO, pomagająca ułożyć swoje życie zawodowe; 

Blogosfera, z influencerami zaangażowanymi społecznie;

Scena Literacka, na której czytamy głównie poezję - m.in. z Jakubem Kornhauserem;

...oraz ponad 30 organizacji pozarządowych w Strefie Inicjatyw Społecznych.

-KONCERTY

Popołudniami w starej wozowni Scena Konkursowa, a na niej 12 zespołów wybranych z ponad 150 zgłoszeń;

Przy zachodzącym słońcu, na trawniku pod wielkim platanem Scena Folkowa i Folkowy Soundsystem, a na niej m.in. multiinstrumentalistka Karolina Cicha;

Od 20:30 Duża Scena, pod którą mieścimy się wszyscy - na niej różnorodny gatunkowo i pokoleniowo mix kapel, które wszyscy znają i tych, które wchodzą przebojem na rynek: Sorry Boys, BOKKA, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Marcelina, ale też tęskno, Wczasy, Brodacze czy Krakow Street Band i Beltaine.

Wieczorami równolegle kameralne koncerty w slotowych kafejkach: Scena Unplugged i Scena Spontaniczna.

A po północy schodzimy się do ciemnej gotyckiej katedry na Scenę Doświadczalną, gdzie m.in. Kwiat Jabłoni i Hania Rani ...albo idziemy na jeden z 2 dancefloorów: Urban Music lub do piwnicy na Scenę Klubową, gdzie m.in. Gooral i DJ Feel-X;

Wisienką na torcie jest sobotni koncert Slot Art Orkiestry - stworzonej przez ponad 50 instrumentalistów i wokalistów, którzy spotkają się po raz pierwszy na tydzień przed festiwalem, aby przygotować materiał. To już 4. rok tego projektu, tym razem pod batutą wybitnego młodego skrzypka jazzowego Stanisława Słowińskiego.

-POKAZY

Trzy slotowe małe kina pozwolą nadrobić filmowe zaległości - i jeszcze je przedyskutować. W tym roku obejrzymy wspólnie m.in. Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham i porozmawiamy z prof. de Barbaro; nominowane do Oscara O ojcach i synach  a także Pozwólmy dzieciom nauczać z liderem edukacji domowej w Polsce Marcinem Sawickim.

Slotowy teatr to okazja m.in. do przypomnienia 15. rocznicy zamachu w Biesłanie - spektaklowi Sorok dniej będzie towarzyszyć spotkanie z autorem książki Biesłan. Pękniete miasto. Drugim highlightem jest Misterium Buffo wg Dario Fo Teatru ORBIS TERTIUS. 

Znacznie lżejsze klimaty oferuje Miejsce Akcji Satyrycznych, gdzie w tym roku wystąpi m.in. Tomasz Jachimek.

Przez całe 5 dni można będzie oglądać malarstwo, fotografie i instalacje we wnętrzu gotyckiej ArtKatedry, a happeningi i wystawy - również interaktywne - wypełnią "ulice i zaułki" slotowego miasteczka.

-MIEJSCÓWKI

To sale takie jak ArtRoom - żywa, eksperymentalna galeria "sztuki codzienności", namiot Sfera, którego otwieramy spotkaniem z kaskaderem Gry o Tron, czy Namiot Wschodni - miejsce spotkań z podróżnikami, slajdów, filmów i herbaty.

Każde w innym klimacie, każde aranżowane i obsługiwane przez inną ekipę wolontariacką. 

To również miejsca takie Gamesroom, Summer Flow czy Re-kreacja - przestrzenie gier, sportów i aktywności, zarówno dla maluchów i rodzin z dzieciakami, jak i starszych chętnych by pośmigać na rampie czy zagrać we frisbee.

mat. pras.

Zobacz więcej na temat: muzyka elektroniczna koncerty