Polskie Radio
Section05
koncerty

Skrzypek Artiom Sziszkow: jestem wykonawcą i to, co czuję, jest dla mnie prawdą

- Nadal odkrywam nowe rzeczy w tej muzyce. Tak naprawdę po raz pierwszy w życiu zagrałem utwór Lutosławskiego kilka miesięcy temu, jesienią 2023 roku. Dowiedziałem się, że wszystko jest przemyślane. Nie ma przypadkowości, tu nawet przypadek jest zaplanowany - mówił w Dwójce skrzypek Artiom Sziszkow, solista koncertu inaugurującego Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XXI".
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Witold Lutosławski studio Lutosławskiego Dwójka Marcin Krajewski Artiom Sziszkow Michał Dębski

Lawrence Foster: Enescu to skomplikowany kompozytor

- Sposób pisania Enescu zmusza słuchacza do bycia bardzo uważnym, bo jego muzyka jest bardzo kontrapunktyczna. Nie ma także pulsu rytmicznego jak u jego bliskiego przyjaciela Bartóka, dlatego też Bartók jest dużo bardziej popularny - mówił w Dwójce Lawrence Foster. Maestro poprowadził w czwartkowy wieczór Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Jako solistka wystąpiła niemiecka skrzypaczka Carolin Widmann.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu NOSPR Katowice Lawrence Foster transmisja na żywo Agnieszka Nowok-Zych George Enescu

Corey Taylor odwołuje trasę koncertową po Ameryce. Co z koncertem w Polsce?

Wokalista zespołów Slipknot i Stone Sour, Corey Taylor, odwołał zbliżającą się solową trasę koncertową po Ameryce Północnej. Artysta przekazał w komunikacie, że powodem jest pogarszający się stan zdrowia. O ile tegoroczne występy Slipknotu na żywo w Europie nie są zagrożone, nie wiemy jeszcze co z solowymi koncertami muzyka na Starym Kontynencie, w tym Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Trójka muzyka rozrywkowa MUZYKA Slipknot Corey Taylor koncerty

"Nie tylko Wasowski". Piotr Kostrzewa o specjalnych koncertach Chopin University Big Band

Piosenki i standardy jazzowe w specjalnie przygotowanych aranżacjach bigbandowych zaprezentuje Chopin University Big Band w specjalnych koncertach poświęconych Jeremiemu Przyborze i Jerzemu Wasowskiemu. - Monika Borzym zaśpiewa specjalnie zaaranżowane piosenki. Nieoczywiste, bo to nie jest tylko Kabaret Starszych Panów - mówi w radiowej Jedynce Piotr Kostrzewa. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Piotr Kostrzewa Chopin University Big Band koncerty Kabaret Starszych Panów Jerzy Wasowski Jeremi Przybora Monika Borzym Frank Sinatra

Koncerty w 2024 roku. Na którą z muzycznych gwiazd fani czekają najbardziej?

 W tym roku w Polsce odbędzie się wiele godnych uwagi koncertów i festiwali muzycznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zapowiadają, że przygotowują kolejne niespodzianki, bo kalendarz koncertowy jeszcze do końca nie jest wypełniony. Już wiemy, że w 2024 roku w Polsce wystąpią m.in.: Depeche Mode, Ed Sheeran, Lenny Kravitz i Taylor Swift. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara MUZYKA Aleksander Ziemiańczyk koncerty

"Choinki Jedynki 2023". Koncert Kuby Szmajkowskiego na finał akcji

Koncert Kuby Szmajkowskiego - wieńczący tegoroczną odsłonę akcji charytatywnej "Choinki Jedynki" - odbył się w czwartek (28.12) w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wydarzenie można było śledzić na antenie radiowej Jedynki, stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych stacji. W tym roku wylicytowaliśmy 157 tysięcy 937 złotych.
Zobacz więcej na temat:  Kuba Szmajkowski Choinki Jedynki Choinki Jedynki 2023 koncert koncerty studio im. Witolda Lutosławskiego

Polskie kolędy i pieśni okupacyjne. "Kolęda przetrwania" - cykl koncertów IPN

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na cykl koncertów "Kolęda przetrwania", podczas których obok popularnych kolęd i pastorałek wykonane zostaną również kolędy obozowe i okupacyjne, np. "Kolęda", "Kolęda zła", "Kolęda Katyńska" czy Kolęda warszawskich powstańców do kompozycji Krzysztofa Falkowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki historia Polski Instytut Pamięci Narodowej IPN koncerty II wojna światowa KULTURA

Rodzina Pospieszalskich zaprasza na jazzowe kolędowanie [ZOBACZ WIDEO]

Przedświąteczna odsłona cyklu "Jazz.PL" rozbrzmiała kolędami w interpretacjach Rodziny Pospieszalskich. Najbardziej zapracowana w święta muzyczna rodzina zagrała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Transmisja odbyła się w przedświąteczny, piątkowy wieczór 22 grudnia, na falach Programu 2 Polskiego Radia i w TVP Kultura, a także w formie streamingu wideo na dwójkowym Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert koncerty w Polskim Radiu koncerty kolędy Pospieszalscy Roch Siciński pr poleca

Dzień Specjalny EBU. Koncerty bożonarodzeniowe - transmisje ze stolic Europy [SŁUCHAJ TERAZ]

EBU, czyli Europejska Unia Nadawców zaprasza na dzień specjalny, w którym rozgłośnie z całej Europy transmitują koncerty nawiązujące do tematyki świątecznej. Występy m.in. z Sofii, Amsterdamu i Sztokholmu można usłyszeć na antenie Dwójki dziś (17 grudnia) od godz. 10.00.
Zobacz więcej na temat:  Karol Furtak koncerty w Polskim Radiu koncert koncerty Boże Narodzenie EBU Europejska Unia Nadawców

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Jakub Kukla Dwójka muzyka dawna Włochy Neapol Filip Berkowicz Gdańsk koncerty

Reni Jusis powraca z kultową "Trans Misją". Trasa koncertowa i nowa EP-ka

Właśnie mija 20 lat od wydania kultowego albumu "Trans Misja". Z tej okazji artystka wyruszyła w trasę koncertową "Re Trans Misja", a teraz wydaje nową EP-kę "Renixy". - Ta płyta pozwoliła mi zdefiniować mój styl - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Reni Jusis. Jak bardzo dwie dekady zmieniły odbiór hitu "Kiedyś cię znajdę"?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska muzyka rozrywkowa koncerty Reni Jusis

Maria Sławek: cykl "Dialogi" wychodzi naprzeciw innym dziedzinom sztuki

"Dialogi" to cykl muzycznych spotkań w historycznych pracowniach artystycznych zlokalizowanych na terenie Warszawy. - Mogłabym wiele o tych koncertach opowiadać. Myślę jednak, że to, co jest w nich szczególne, to po pierwsze to, że wchodzimy w miejsca, które właściwie są mało dostępne z poziomu ulicy; mało się o nich wie - mówiła w Dwójce skrzypaczka Maria Sławek, organizatorka wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA SZTUKA KULTURA Paweł Siwek odbudowa koncerty koncert Dwójka Maria Sławek Dialogi