"Wieczór Rezydentów". Znaczenie liczb wg Jurka Przeździeckiego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 08:00
Autor audycji zada kolejne pytania: Czy o naszym życiu decydują liczby? Czy przypisywanie 13-stce pechowej natury, nie jest przypadkiem syndromem współczesności?
Jurek Przeździecki
Jurek PrzeździeckiFoto: Eliza Krakówka

- Najbliższy poniedziałek, 13 czerwca, to idealna data, aby Wam o tym opowiedzieć - wyjaśnia kompozytor i producent - Nie zabraknie oczywiście wyselekcjonowanych przeze mnie utworów, które rzadko pojawiają się na antenie radia.

Jurek Przeździecki to jeden z najciekawszych nadwiślańskich twórców szeroko pojętego techno, doceniony także przez świat zachodni. Prywatnie jest miłośnikiem syntezy modularnej, zawsze twórczo niespokojny i kierowany potrzebą dalszego rozwoju. Warszawski producent elektroniki swoją przygodę rozpoczął w 1983 roku. Od tego czasu jego pasja owocowała wieloma płytami (Cocoon, Recognition, Boshke, Requiem) i koncertami na całym świecie.

Jurek Przeździecki studiował  kompozycję, fortepian i teorię muzyki współczesnej. Już w wieku 10 lat fascynowała go muzyka klasyków - Bacha, Beethovena i Chopina - a gdy studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zetknął się z muzyką elektroniczną. Front 242, Psychic TV, Throbbing Gristle, SPK i Coilna na zawsze zmieniły jego podejście do sztuki komponowania dźwięków.

Ostatnio artysta nawiązał współpracę z labelem TRIP, założonym przez jedną z największych gwiazd gatunku - Ninę Kraviz. 18 lutego utwór Jurka Przeździeckiego (pod aliasem Jurek Przezdziecki aka Praecox) trafił na specjalną kompilację labelu TRIP. Obecnie współpraca przewiduje jeszcze jeden numer, który wydany zostanie pod szyldem wytwórni Kraviz - wytwórni, którą polski artysta bardzo docenia za jej "eklektyczność".

***

Na "Wieczór Rezydentów" - w poniedziałek (13.06), o godz. 19.05 - zaprasza Jurek Przeździecki.

kul

Zobacz więcej na temat: Jerzy Przeździecki MUZYKA
Czytaj także

Jerzy Przeździecki. Matematyka w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 19:05
- Przeciętny odbiorca muzyki nie łączy jej z matematyką. Przynajmniej, gdy jej słucha, nie analizuje - mówi Jerzy Przeździecki. Ile wspólnego mają ze sobą te dwie dziedziny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistycyzm natury w "Wieczorze Rezydentów"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 19:05
Czy ptaki są najbardziej utalentowanymi muzykami na naszej planecie? Jak wiosenny deszcz może stać się muzycznym dziełem? Dlaczego mistycyzm natury tak inspiruje muzycznych twórców?
rozwiń zwiń