Porządek i chaos w beatach od Jurka Przeździeckiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2022 09:46
W "Wieczorze Rezydentów" Jurek Przeździecki zada kolejne pytania: Czy życie w świecie totalnie uporządkowanym, nie byłoby nudne? Czy "teoria chaosu" pozwala zrozumieć nam zjawiska, których tradycyjna nauka nie potrafi wytłumaczyć? Jak "wieża Babel" i "efekt motyla" zmieniły losy ludzkości?
Jerzy Przeździecki
Jerzy PrzeździeckiFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Na te tematy prowadzący spróbuje odpowiedzieć muzycznie w poniedziałek, tuż po 19.05. Nie zabraknie wyselekcjonowanych przez Jurka utworów, które rzadko goszczą na radiowej antenie.

Jurek Przeździecki to jeden z najciekawszych nadwiślańskich twórców szeroko pojętego techno, doceniony także przez świat zachodni. Prywatnie jest miłośnikiem syntezy modularnej, zawsze twórczo niespokojny i kierowany potrzebą dalszego rozwoju. Warszawski producent elektroniki swoją przygodę rozpoczął w 1983 roku. Od tego czasu jego pasja owocowała wieloma płytami (Cocoon, Recognition, Boshke, Requiem) i koncertami na całym świecie.

Jurek Przeździecki studiował  kompozycję, fortepian i teorię muzyki współczesnej. Już w wieku 10 lat fascynowała go muzyka klasyków - Bacha, Beethovena i Chopina - a gdy studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, zetknął się z muzyką elektroniczną. Front 242, Psychic TV, Throbbing Gristle, SPK i Coilna na zawsze zmieniły jego podejście do sztuki komponowania dźwięków.

Ostatnio artysta nawiązał współpracę z labelem TRIP, założonym przez jedną z największych gwiazd gatunku - Ninę Kraviz. Już 18 lutego utwór Jurka Przeździeckiego (pod aliasem Jurek Przezdziecki aka Praecox) trafi na specjalną kompilację labelu TRIP. Obecnie współpraca przewiduje jeszcze jeden numer, który wydany zostanie pod szyldem wytwórni Kraviz. Wytwórni, którą polski artysta bardzo docenia za jej "eklektyczność".

W tym wydaniu audycji wybrzmi muzyka Ukrainy. Jurek Przeździecki zaprezentuje brzmienia mniej i bardziej znanych twórców, jak Bryozone, Zavoloka czy Poly Chain.

Przypominamy występ Poly Chain z Kijowa z 2019 roku. 

Poly Chain | Boiler Room x Ballantine's True Music: Kyiv 2019/Boiler Room


***

Na "Wieczór Rezydentów" - w poniedziałek (11.04), o godz. 19.05 - zaprasza Jurek Przeździecki.

pj

Zobacz więcej na temat: Jerzy Przeździecki MUZYKA
Czytaj także

Jerzy Przeździecki. Matematyka w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 19:05
- Przeciętny odbiorca muzyki nie łączy jej z matematyką. Przynajmniej, gdy jej słucha, nie analizuje - mówi Jerzy Przeździecki. Ile wspólnego mają ze sobą te dwie dziedziny?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mistycyzm natury w "Wieczorze Rezydentów"

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 19:05
Czy ptaki są najbardziej utalentowanymi muzykami na naszej planecie? Jak wiosenny deszcz może stać się muzycznym dziełem? Dlaczego mistycyzm natury tak inspiruje muzycznych twórców?
rozwiń zwiń