Indżera - chleb wielozadaniowy

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 13:20
Może być daniem, naczyniem albo sztućcem. - Indżera wygląda jak naleśnik, smakuje trochę jak nasz chleb. Je się ją rano, w południe i wieczorem. W domu i w podróży. Na milion różnych sposobów - mówi etiopistka i znawczyni kuchni afrykańskiej Daria Żebrowska.  
Indżera to w Etiopii coś więcej niż tylko jedzenie
Indżera to w Etiopii coś więcej niż tylko jedzenieFoto: Oscar Espinosa/shutterstock.com

Posłuchaj
16:01 [CZWORKA]Nie na zarty 24 październik 2020 kuchnia etiopia.mp3 Jak smakuje Etiopia? (Nie na-żarty/Czwórka)

 Afryka to 54 bardzo różne kraje z odmiennymi tradycjami kulinarnymi. - Na ich tle kuchnia etiopska wyróżnia się przede wszystkim wiekiem - jest to jedna z najstarszych kuchni świata, która niewiele się zmieniła od tych 3 tysięcy lat - opowiada gość Czwórki. - Co więcej, kuchnia etiopska jest bardzo podobna do kuchni staropolskiej.

Tef czyli miłka abisyńska to super food Daria Żebrowska

Potrawy nie są wyszukane, ale zdrowe i sycące, oparte najczęściej na daniach jednogarnkowych. Ich podstawą jest indżera (czyt. indżera), czyli lekkie "naleśniki" wykonane z mąki tef. - Jest to danie wegańskie i bezglutenowe. I na wskroś etiopskie, bo przygotowywane z tefu, czyli zboża endemicznego dla tego kraju - wyjaśnia rozmówczyni Mateusza Kulika. - Usmażona indżera ma wygląd szarego naleśnika z dziurami.

Sprawdź także:


Kiedy w Polsce przygotowuje się chleb, on rośnie. W Etiopii indżera fermentuje Daria Żebrowska

W Etiopii indżerę je się na milion sposobów. Z tybsem, czyli grillowanym mięsem kozim, wołowym lub baranim. Z bajanetem, czyli miksem najdziwniejszych sosów. Z shiro - z fasoli lub ciecierzycy. Z doro wat, a więc z potrawką z kurczaka, lub misir wat - potrawką z soczewicy. A także z kawałkami surowego mięsa z ostrą papryczką i sosem przypominającym chrzanowy. 

W Etiopii indżerę piecze się w tradycyjnych piecach zwanych mytadami. W polskich warunkach można użyć płytkiego płaskiego woka.

Yndżera - Etiopia na talerzu / Eth w Durbanie


***

Tytuł audycji: Nie na-żarty

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Daria Żebrowska (etiopistka, prowadząca warsztaty z kuchni etiopskiej)

Data emisji: 24.10.2020

Godzina emisji: 17.15

kul