Polskie Radio
Section05
Mateusz Kulik

"Nowa gra w Chińczyka" - opowieść o współczesnych Chinach

"Nowa gra w Chińczyka" to wywiad-rzeka o współczesnych Chinach i pozycji tego państwa na świecie. - Zachód nie doceniał Chin przez lata. Mamy za mało ośrodków badawczych i za mało specjalistów - mówi Tomasz Sajewicz, dziennikarz i współautor książki. - To jest ogromny kraj, z którym się trzeba liczyć. Chiny same w sobie są światem. Moim zdaniem w naszych realiach to jest partner i przeciwnik wciąż dalece niedoceniany.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Chiny gospodarka chin Mateusz Kulik Tomasz Sajewicz

Żur - najlepsza zupa świata? Czy żur i barszcz biały to to samo?

- Dla mnie żur jest najlepszą zupą świata, lubię takie smaki - mówi kucharz Filip Niewiatowski i przyznaje, że wcale nie dziwi go, że polski żur w rankingu najlepszych zup świata TasteAtlas w 2023 zajął drugą pozycję, tuż za japońskim tonkotsu ramen. W "Czwórce do kwadratu" sprawdzamy też, czy żur to to samo, co barszcz biały. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka żurek Mateusz Kulik gotowanie kuchnia polska jedzenie Wielkanoc STYL ŻYCIA

Ile prawdy jest w filmach z Indianą Jonesem w roli głównej?

Archeologia to dla wielu zawód marzeń. Podróże do egzotycznych krajów, które przepełnione są przygodami i arcyciekawymi wykopaliskami. Czy taki romantyczny wizerunek tej nauki jest w dzisiejszych czasach prawdziwy? Skanowanie laserowe, drony, sztuczna inteligencja i badania geofizyczne - archeolodzy wykorzystują przeróżne nowoczesne, w tym cyfrowe narzędzia. O tym z dr Julią Chylą, ekspertką z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, archeolożką cyfrową i redaktorką naczelną serwisu Archeowieści.pl rozmawiał Mateusz Kulik.
Zobacz więcej na temat:  archeologia Indiana Jones Mateusz Kulik

Rynek najmu mieszkań. Czy student to ryzykowny lokator?

Najnowsze raporty dotyczące rynku najmu mieszkań mówią o stabilizacji cen. Marzec to dobry czas, by pomyśleć o naszych potrzebach mieszkaniowych - czy chcemy zmienić mieszkanie, szukać czegoś konkretnego. Studenci, postrzegani jako ryzykowni wynajmujący, mogą umocnić swoją pozycję wynajmującego - podpowiadamy, jak to zrobić. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik mieszkania na wynajem mieszkania mieszkanie wynajem mieszkań nieruchomości wynajem GOSPODARKA

Warszawa i Kraków gonią Singapur. Poznaj Smart City Index

Warszawa i Kraków - dwa polskie miasta znalazły się w zestawieniu "Smart City Index 2023". W kontekście inteligentnych miast często mówimy o nowych technologiach, badaczki jednak podkreślają, że w centrum projektów powinien być człowiek, mieszkaniec, ale też turysta. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik miasto miasto przyszłości nowe technologie STYL ŻYCIA NAUKA inteligentne miasta społeczeństwo GOSPODARKA

Za nami SnowFest 2024. Przeżyj to jeszcze raz z Czwórką!

Dwa dni zimowego muzyczno-sportowego szaleństwa na SnowFest 2024 już za nami. Śnieżnie nie było, ale aura nie pokrzyżowała narciarskich i snowboardowych planów organizatorów. Muzyczne koncerty jak zawsze były pełne były dobrej energii. Na scenach SnowFestu zagrali m.in. Rudimental, Röyksopp, PRO8L3M, Delta Heavy, Lordofon, Kaliber 44.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Mateusz Kulik SnowFest SnowFest 2024 zima narty snowboard MUZYKA