„Gwiezdne wojny” inspiracją naukowców

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2020 18:41
Naukowcy zainspirowani „Gwiezdnymi wojnami” tworzą sztuczną skórę, która będzie odczuwać.  
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CHRISTIAN MONTERROSA

Singapurscy naukowcy opracowali „elektroniczną skórę” zdolną do odtwarzania zmysłu dotyku. Innowacja ta, pozwoli ludziom z protezami kończyn wykrywać przedmioty, a także odczuwać teksturę, a nawet temperaturę i ból.

Urządzenie, nazwane ACES lub Asynchronous Coded Electronic Skin, składa się ze 100 małych czujników i ma rozmiar około 1 cm2.

Naukowcy z National University of Singapore twierdzą, że może ono przetwarzać informacje szybciej niż ludzki układ nerwowy. Ponadto jest w stanie rozpoznać od 20 do 30 różnych tekstur oraz może czytać litery Braille'a z ponad 90% dokładnością.

„W tym przypadku skóra, jednym dotknięciem, jest w stanie wykryć tekstury o różnej szorstkości” - powiedział lider zespołu badawczego Benjamin Tee, dodając, że algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają urządzeniu szybko się uczyć.

Koncepcja została zainspirowana sceną z trylogii filmowej „Gwiezdne wojny”. W jednej z nich Luke Skywalker traci rękę, w miejsce której dostaje nową, mechaniczną. Była ona skonstruowana w taki sposób, że bohater był w stanie ponownie doświadczyć wrażeń dotykowych.

„Technologia jest nadal w fazie eksperymentalnej, ale spotkała się z „ogromnym zainteresowaniem. Zwłaszcza ze strony środowiska medycznego” dodał Tee.

Zobacz więcej na temat: gwiezdne wojny technologie