Polskie Radio
Section05
technologie

Rosną koszty zatrudnienia. Czy nowoczesne technologie będą odpowiedzią na to wyzwanie?

Niemal trzy razy więcej przedsiębiorców wskazywało na wzrost kosztów zatrudnienia w 2023 r. w porównaniu z 2020 r. (odpowiednio 92 proc. i 33 proc.) - wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W ocenie analityków, jedną ze strategii radzenia sobie ze wzrostem kosztów pracowniczych może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma zatrudnienie płaca minimalna koszty technologie

Nowoczesne technologie w służbie historii. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie ze specjalną aplikacją

Muzeum Warmii i Mazur uruchomiło specjalną aplikację, która przenosi nas w czasie. Dzięki niej zwiedzający mogą zobaczyć, jak w średniowieczu wyglądały komnaty olszyńskiego zamku. Dla graczy komputerowych przygotowano grę związaną z pobytem tu Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Olsztyn technologie Mikołaj Kopernik

Ciepło odpadowe - nowy sposób na ogrzewanie pomieszczeń i wody?

Ciepło odpadowe powstaje na skutek działania różnych urządzeń, na przykład schodów ruchomych czy wind. Do niedawna spisywano je na straty - okazuje się jednak, że surowiec można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale i chłodzenia. Na takie rozwiązanie zdecydowały się władze Warszawy, które ciepło odpadowe pozyskają ze stołecznego metra.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Kuba Witkowski energetyka energia technologie

"Chcę po prostu mieć pokój na świecie". Sztuczna inteligencja nie miałaby oporów przed użyciem ataku nuklearnego

Z przeprowadzonej przez amerykańskich naukowców symulacji, podczas której AI odgrywała role różnych krajów według trzech scenariuszy konfliktów wynika, że sztuczna inteligencja stworzona przez OpenAI zastosuje atak nuklearny i użyje wyjaśnienia "chcę po prostu mieć pokój na świecie".
Zobacz więcej na temat:  sztuczna inteligencja konflikty międzynarodowe wojsko bezpieczeństwo technologie badanie eksperyment ŚWIAT Ameryka

PR24 Pierwszy czip Neuralink w mózgu człowieka. Ekspert: ta technologia może leczyć niepełnosprawności

- Chipy poza tym, że będą leczyły niepełnosprawności, mogą przynieść szereg innych usprawnień, na przykład w wojskowości. W ten sposób można będzie wytworzyć superżołnierza. Ten, kto pierwszy rozwinie tę technologię, będzie miał przewagę militarną - powiedział w Polskim Radiu 24 Petros Psyllos, specjalista ds. nowoczesnych technologii. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT elon musk technologie społeczeństwo

NASZ WYWIAD Sztuczna inteligencja. Futurolog: w obecnej postaci jest pożądana i pomocna, ale może się wymknąć spod kontroli

- Sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie czy farmaceutyce. Zresztą będzie się rozwijać w wielu kierunkach. Dzięki niej moglibyśmy produkować - tanio i z jakością - właściwie wszystko, czego potrzebuje nasza cywilizacja. Jednocześnie istnieje ryzyko, że wymknie się spod kontroli - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Marek Oramus, pisarz fantastyki, publicysta i futurolog.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sztuczna inteligencja technologie nowe technologie cyfryzacja rozwój komputery internet NAUKA science-fiction społeczeństwo

Alarmujące dane. Ponad połowa półprzewodników importowanych przez Rosję pochodzi z Europy i USA

- W okresie od stycznia do września 2023 roku Rosja zakupiła zagraniczne półprzewodniki o wartości 1,7 mld dolarów; ponad połowa tych podzespołów podchodziła z krajów Europy i USA - ujawniła w czwartek agencja Bloomberga, która dotarła do niejawnych danych rosyjskich służb celnych. Wcześniej media donosiły o dużej sieci firm w państwach trzecich, wśród nich nie brak tych specjalnie stworzonych w celu omijania sankcji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojsko bezpieczeństwo Rosja sankcje technologie półprzewodniki GOSPODARKA

Przerwa w działaniu Profilu Zaufanego. Ministerstwo Cyfryzacji podało szczegóły

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina o przerwie w działaniu Profilu Zaufanego. Platforma będzie niedostępna od soboty godz. 20 do niedzieli do godz. 16. W tym czasie nie będzie można korzystać z Profilu Zaufanego i części innych aplikacji, wymagających potwierdzenia tożsamości. Powodem są planowane prace serwisowe.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Cyfryzacji cyfryzacja technologie mObywatel

Sztuczna inteligencja. Dlaczego algorytmy przekazują błędne dane?

Sztuczna inteligencja się myli, a algorytmy nie działają tak, jak powinny - takie wnioski nasuwają się po sytuacji, gdy w Nowy Rok w publikowanych przez Google notowaniach walut podano błędny, mocno zawyżony kurs złotego do euro. Jak zwykły użytkownik może rozpoznać, czy dane są prawdziwe, czy fałszywe? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek technologie algorytmy sztuczna inteligencja nowe technologie bot chat-bot ChatGPT