Polskie Radio
Section05

technologie

Uciec od kosztów transformacji. Ekspert liczy na innowacje

- Gdybyśmy wzięli pod uwagę możliwość zgrupowania kilku start-upów, z kilku krajów, z różnymi pomysłami, to szansa na rozwój nowych technologii byłaby o wiele większa - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Katarzyna Żukrowska, wskazując innowację jako sposób na koszty polityki klimatycznej. - Europa nie pokazuje wszystkich swoich możliwości - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Wąż Katarzyna Żukrowska Urszula Zielińska Fit for 55 klimat ekonomia Unia Europejska budownictwo transport

Echa awarii systemu Windows. Czy możemy się chronić przed takim problemem?

Wstrzymane loty, kłopoty w bankach czy mediach - to efekty piątkowej awarii systemu Windows, która dotknęła ponad 8 milionów urządzeń na całym świecie. Wszystkiemu winna była aktualizacja jednego z programów. Sytuacja pokazuje, że konieczne jest opracowanie procedur działania w razie podobnych sytuacji. Czy najważniejsze instytucje już je posiadają?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Robert Grzędowski windows awarie cyfryzacja informatyka

"To nasz błąd". Głos zabrał lider branży cyberbezpieczeństwa

- Globalną awarię systemu operacyjnego Microsoftu spowodował nasz błąd, to nie był cyberatak - przekazał George Kurtz, szef specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie firmy CrowdStrike. Firma wysłała instrukcje, jak naprawić usterkę, ale jej całkowite wyeliminowanie zdaniem ekspertów może zająć kilka dni.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci służby i bezpieczeństwo microsoft ŚWIAT

POLSKIE RADIO 24 Regulacje UE zahamują rozwój AI? "Świat nam ucieka"

- Unia Europejska powinna być partnerem dla globalnych graczy w rozwoju i wdrażaniu sztucznej inteligencji. Nie możemy być klientem, który tylko kupuje i korzysta z cudzej technologii - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska, dodając, że AI jest także szansą dla Polski, dlatego powinniśmy w nią zainwestować.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sztuczna inteligencja nowe technologie Unia Europejska ŚWIAT Europa GOSPODARKA inwestycje regulacje UE prawo rozwój

Od zbiorników na wodę do klimatyzacji. Jak kiedyś chłodzono domy?

Jak wyglądała historia chłodzenia domów na Ziemi? Wbrew pozorom nie została wcale wymyślona kilkadziesiąt lat temu. W starożytności, temperatury w basenie Morza Śródziemnego czy terenach Bliskiego Wschodów również wskazywały podobne wartości. Starożytni wymyślili więc własne patenty na obniżenie temperatur w pomieszczeniach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Suszek architektura starożytność starożytny Rzym starożytny Egipt upały klimatyzacja

Elektryczny model Forda Capri. Powrót legendy w nowoczesnym wydaniu

Kiedy ma się duszę i charakter, zawsze można zniknąć z centrum uwagi, by powrócić w odpowiednim momencie. Można tego dokonać ze stylem i rozmachem. Koncern Ford z dumą przedstawia nowego, całkowicie elektrycznego Forda Capri. Całkowicie zmodyfikowanego, na miarę epoki pojazdów elektrycznych.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców ford samochody samochody elektryczne motoryzacja

Gdy dziecko "zamarza" przy ekranie. Jak walczyć z ryzykiem e-uzależnień?

- Mamy niską świadomość tego, że nadmierny kontakt z bodźcami cyfrowymi może niszczyć mózg dziecka. Mieliśmy nie straszyć, ale pewne podstawy są konieczne, by zrozumieć wyzwanie. (...) Mózgi nasze i naszych dzieci nie do końca dobrze radzą sobie z bodźcami cyfrowymi - podkreśla psycholożka Bogna Białecka. Ekspertka wraz z Aleksandrą Gil wydała książkę "Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców" o tym, jak elektronika wpływa na mózg dziecka i nastolatka.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz zdrowie zdrowie dziecka media społecznościowe