"Pan Żarówka” w przekładzie tłumaczki noblistki trafi na amerykański rynek.

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 10:00
Autorem komiksu jest Wojtek Wawszczyk - reżyser, scenarzysta i animator.
Plansza komiksu
Plansza komiksuFoto: mat prasowe

Antonia Lloyd-Jones tłumaczyła książki m.in. Olgi Tokarczuk, Jarosława Iwaszkiewicza, Jacka Dehnela, Mariusza Szczygła, czy Zygmunta Miłoszewskiego. Tym razem na warsztat weźmie polski komiks. Album ukaże się nakładem Fantagraphics Books – jednego z większych wydawnictw komiksowych w USA, które od ponad 40. lat wydaje jedne z najlepszych i najważniejszych komiksów oraz powieści graficzne na świecie. „Pan Żarówka” trafi do anglojęzycznych czytelników na przełomie 2021 i 2022 roku.

- To olbrzymie wyróżnienie. „Pan Żarówka” jest dla mnie bardzo istotną i osobistą historią. Fantagraphics to najważniejsze wydawnictwo na świecie, a mój debiut komiksowy po serii nagród krajowych będzie pierwszą polską książką tam wydaną! To tak, jakbym po latach amatorskiego brzdąkania na gitarze niespodziewanie dostał wiadomość od Micka Jaggera, że dołączam do Rolling Stones. To, że na przygotowanie przekładu zgodziła się wybitna tłumaczka Antonia Lloyd-Jones, jest dla mnie dodatkowo budujące i nobilitujące. – mówi Wojtek Wawszczyk.

- Z czarnym humorem godnym Kafki, ale też z mnóstwem empatii i czułości ta opowieść komiksowa odważnie opowiada o losach pewnej rodziny – mówi o „Panu Żarówce” Antonia Lloyd-Jones.

Okładka komiksu Pan Zarowka

Pan Żarówka” to surrealistyczna baśń na wątkach autobiograficznych o poszukiwaniu własnego miejsca na świecie, w cieniu choroby obojga rodziców. Opowiada historię sześcioletniego chłopca, który na skutek wypadku staje się żarówką. Podłączony do prądu świeci, ale również parzy. Nie lepiej mają się jego rodzice. Ojciec chłopca został rozprasowany żelazkiem, a matka złamała się na pół. Dosłownie. Dorastanie z nimi nie jest łatwe i zmusza bohatera do opuszczenia domu w poszukiwaniu sensu i własnej bezpiecznej przestrzeni. Ale czy to może się udać, gdy wszystko sprzysięgło się przeciwko niemu?

„Pan Żarówka” jest wydawniczym debiutem Wojtka Wawszczyka, znanego reżysera filmów animowanych („Jeż Jerzy”, „Kacperiada”, „Słońce i woda”). Komiks został obsypany wieloma nagrodami, w tym nagrodą za najlepszy polski album roku 2018. 

mg/mat prasowe