Inteligentny kosz na śmieci

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 20:30
Pojemnik na odpady stworzony przez studentów PJATK rozpoznaje plastik, szkło, metal, papier oraz bioodpady, a także angażuje mieszkańców w recykling.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Raccoon Smart Trash to nowopowstały projekt studentów Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. „Raccoon” po angielsku oznacza szopa pracza, a „smart trash” – inteligentny kosz. Oprócz samodzielnego sortowania śmieci urządzenie może mierzyć natężenie ruchu, poziom zanieczyszczenia powietrza i być drogowskazem dla osób niewidzących.

Ponadto dzięki wykorzystaniu chmury oraz umieszczonemu w śmietniku modelowi rozpoznawania obiektów, połączony z Internetem kosz stale się „uczy”.

Jak mówi Michał Jankowski, student III roku informatyki oraz jeden z twórców projektu: „Sam fakt, że kosz segreguje odpady nie jest innowacją. To, co nas wyróżnia, to inne podejście do sortowania. My dodaliśmy właściwość, którą nazywamy modelami sortowania – nie musimy grupować śmieci na zasadzie metal, papier, szkło. Możemy zlecić koszowi, aby to on sortował do jednego pojemnika szkło, do drugiego papier, a do trzeciego zmieszane”.


mat pras/aj