Szpinak ratunkiem w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 17:48
Jedzenie szpinaku może uchronić astronautów przed promieniowaniem kosmicznym.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Dima Zel/shutterstock.com

Promieniowanie może uszkadzać białka i DNA, powodując raka, ale może również wpływać na serce. Zespół naukowców przyjrzał się osobom, które przeszły radioterapię z powodu nowotworu, a także przebadał myszy narażone na promieniowanie.

Naukowcy odkryli, że promieniowanie może prowadzić do przebudowy mięśnia sercowego: zdrowa tkanka serca zostaje zastąpiona twardą tkanką włóknistą, co może prowadzić do niewydolności organu. Narażenie na promieniowanie może również powodować gromadzenie się tłuszczów i cholesterolu w naczyniach krwionośnych, co może prowadzić do udaru lub zawału serca.

Testy wykazały, że dieta bogata w przeciwutleniacze, obejmująca dużo zielonych warzyw, takich jak szpinak, a także buraki i pomidory, była „obiecująca” w ograniczaniu szkodliwych skutków promieniowania.

To może być wskazówka dla astronautów, którzy będąc w kosmosie narażeni są na groźne odziaływanie promieniowania kosmicznego oraz protonów słonecznych. Być może powinni zastanowić się nad nad zmodyfikowaniem swoje diety, tak jak robił to kreskówkowy Popeye.


aj

Zobacz więcej na temat: szpinak kosmos promieniowanie