Polskie Radio
Section05
promieniowanie

Radon to nie rad. Co ten gaz ma wspólnego z Marią Skłodowską-Curie?

W dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie obchodzimy Europejski Dzień Radonu. - Radon to radioaktywny gaz szlachetny, który występuje w powietrzu, w glebie i w wodzie - mówi Zuzanna Podgórska ze Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki. - W niewielkich stężeniach nie stanowi problemu, ale gdy skumuluje się w zamkniętym pomieszczeniu może być szkodliwy dla organizmu. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka chemia fizyka Marta Hoppe promieniowanie

Technologia 5G – czy naprawdę jest się czego bać? Rozwiewamy wątpliwości

Dużo obecnie mówi się o technologii 5G w kontekście polepszenia jakości usług telekomunikacyjnych. Jednak technologia 5G dotyczy także innych dziedzin naszego życia. A jednocześnie wśród niektórych osób wciąż budzi obawy. Staramy się je rozwiać, wyjaśnić wszelkie wątpliwości.
Zobacz więcej na temat:  technologia NAUKA sieć 5G promieniowanie sieć wifi Beata Michniewicz telefony komórkowe nowe technologie

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

Czy elektrosmog jest szkodliwy? Wyjaśniamy wątpliwości

Elektrosmog to liczne pola elektromagnetyczne, w których obrębie żyjemy i funkcjonujemy na co dzień. Wytwarzają go w dużej mierze  przedmioty użytku codziennego, czyli radio, telewizor, telefony komórkowe, internet bezprzewodowy czy mikrofalówki. - Źródłem pola elektromagnetycznego jest w zasadzie każdy obwód elektryczny, w którym płynie prąd - wyjaśnia dr hab. Grzegorz Tatoń, fizyk medyczny z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski promieniowanie fizyka zdrowie nowotwory

Ochrona przeciwsłoneczna w trakcie treningu. Jak powinniśmy zabezpieczyć skórę?

Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może wywołać niekorzystne zmiany na skórze. Z tego powodu, zwłaszcza w trakcie treningu na świeżym powietrzu, powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię naszego ciała. Umożliwiają to specjalne kremy, które jednak nie zapewnią nam całkowitej ochrony.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski bieganie trening siłowy zdrowie promieniowanie

Pytania o zagrożenie radiacyjne w Polsce. MSWiA mówi o działaniach prewencyjnych

Wdrożone zostały, prewencyjnie, procedury przygotowujące państwo i obywateli na działania w zakresie profilaktyki jodowej ludności w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego na terytorium Polski - powiedział w Sejmie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. - W Polsce nie występuje w tej chwili zagrożenie radiacyjne - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSWiA Błażej Poboży promieniowanie elektrownia atomowa

Rosjanie wjechali do Czerwonego Lasu. Pracownik elektrowni w Czarnobylu: to samobójstwo

Jak podała agencja Reutera, rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie, przemieszczali się bez żadnych środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem. Jak dodano, wojskowi mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja Czarnobyl wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni promieniowanie

Państwowa Agencja Atomistyki: sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie

Państwowa Agencja Atomistyki zapewnia, że sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. Powołując się na ukraiński dozór jądrowy, podała także, że bezpieczna jest Zaporoska Elektrownia Jądrowa, która stała się w nocy z czwartku na piątek celem ataków Rosjan. W wyniku rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar. Elektrownia w Zaporożu to największa elektrownia jądrowa na Ukrainie i w Europie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina elektrownia atomowa promieniowanie wojna 2022 serwis wschodni Rosja