Cementowa bateria mogłaby zasilić świat

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 19:58
Naukowcy zapewniają, że można by wykorzystać ją do budowy inteligentnych miast, do zasilania diod LED i zapewniania połączeń 4G w odległych obszarach.
ME poinformowało również, że w ciągu całego 2016 r. wzrost łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej poszczególnych rodzajów instalacji OZE wyniósł o 1,445 GW.
ME poinformowało również, że w ciągu całego 2016 r. wzrost łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej poszczególnych rodzajów instalacji OZE wyniósł o 1,445 GW. Foto: Glow Images/East News

Bateria wykonana z cementu  została opracowana przez naukowców z Wydziału Architektury i Inżynierii Lądowej na Politechnice Chalmers.

Jak mówią badacze: „W połączeniu z panelami słonecznymi, opracowana przez nas bateria może stać się źródłem energii do monitorowania systemów na autostradach lub mostach – w celu wykrywania pęknięć i innych uszkodzeń.

Akumulator byłby zbudowany z mieszanki na bazie cementu z dodatkiem niewielkich ilości włókien węglowych w celu zwiększenia przewodnictwa i zdolności do zginania się bez pękania. Naukowcy wyjaśniają: „W mieszaninie znajdowałaby się siatka z włókna węglowego pokrytego metalem, wykonana z żelaza jako anody i niklu dla katody”.

Badacze są przekonani, że baterie wykonane z najpowszechniejszego na świecie materiału budowlanego mogą stanowić alternatywne rozwiązanie dla kryzysu energetycznego ze względu na to, ile energii można zmagazynować w betonowych ogniwach.

Zobacz więcej na temat: ekologia bateria