Polskie Radio
Section05
ekologia

Nowela prawa łowieckiego wraca do Sejmu

Senat nie poparł poprawki, by w polowaniach mogły brać udział dzieci. Nie zgodził się też, by psy myśliwskie szkolić przy pomocy żywych zwierząt. Senat opowiedział się z kolei za tym, by myśliwi przechodzili okresowe badania. Ustawa o prawie łowieckim przeszła w tym tygodniu kolejny etap prac parlamentarnych. Regulację przygotowaną przez ministerstwo środowiska przyjął Senat. Ustawa wróciła do Sejmu, który dzisiaj będzie głosował nad poprawkami. O prawie łowieckim mówił w Polskim Radiu 24 Cezary Wyszyński z Fundacji Viva.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm prawo Senat ustawa ekologia

"PolskieRadio.pl na końcu świata": zielone płuca Bogoty

"PolskieRadio.pl na końcu świata" tym razem odwiedziło stolicę Kolumbii. W Bogocie bowiem znajduje się Edifício Santalaia - największy pionowy ogród na świecie. Po ścianach budynku pnie się 85 tys. pojedynczych roślin, co daje ponad 3000 m2 zielonej powierzchni. Ogród jest w stanie wytworzyć tlen dla 3 tys. osób rocznie. Budynek oczyszcza też atmosferę z pyłów, metali ciężkich oraz szkodliwych gazów. Edifício Santalaia można określić, jako ogromny filtr powietrza, który robi niesamowite wrażenie.
Zobacz więcej na temat:  TYLKO U NAS podróże podróże zagraniczne STYL ŻYCIA Kolumbia ekologia

Angela Merkel zatrzyma budowę polskiej elektrowni atomowej?

Niemiecka umowa koalicyjna zawarta przez CDU/CSU i SPD zawiera fragmenty uderzające w rozwój energetyki atomowej w Polsce. Jak informuje portal energetyka24.com, nowy niemiecki rząd będzie starał się o zakaz wykorzystywania unijnego i państwowego wsparcia finansowego w nowych projektach jądrowych na terenie Unii Europejskiej. Czy to może oznaczać zagrożenie dla polskich inwestycji energetycznych?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Angela Merkel elektrownia atomowa budowa ekologia Nord Stream 2 stosunki polsko-niemieckie

24. Poziom: E-samochód dla każdego

Rząd coraz intensywniej przygląda się elektromobilności, myśląc o pomysłach mających wspierać tę ideę. Popularyzacji samochodów elektrycznych mogą się przysłużyć także nowe usługi, jak np. "car-sharing". O pilotażowym programie jednej z platform mówili goście audycji 24 Poziom: Maciej Chmieliński z Innogy Polska S.A. oraz Katarzyna Gospodarek z BMW.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 innowacyjna gospodarka innowacyjność innowacje elektromobilność samochody elektryczne gospodarka polska ekologia hybryda

Jest wyrok Trybunału Sprawiedliwości ws. jakości powietrza

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska, złamała prawo Unii Europejskiej, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu od 2007 do 2015 roku. Na tym etapie nie zasądzono kar, ale Komisja Europejska może o nie wystąpić. O decyzji Trybunału Sprawiedliwości ws. smogu mówili w audycji Rozmowa PR24 Paulina Hennig-Kloska (Nowoczesna) i Paweł Grabowski (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 smog ekologia Unia Europejska Paulina Hennig-Kloska Mateusz Morawiecki