Polskie Radio
Section05
ekologia

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

PERN inwestuje w instalacje fotowoltaiczne. Zaczęło się od wdrożenia... pracy dyplomowej

PERN zwiększa swoje zaangażowanie w produkcję własnej energii elektrycznej. Tym razem dotyczy 20 obiektów. Spółka przypomniała jednocześnie, iż niedawno zakończyła podobne postępowanie, na uzyskanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej instalacji fotowoltaicznych, które dotyczyło 9 jej obiektów w różnych lokalizacjach na terenie kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fotowoltaika zielona energia energetyka ekologia

Ślad wodny. Sprawdź, ile wody kosztujesz Ziemię

- Ślad wodny to określenie ilości wody, jaka jest potrzebna do wytworzenia określonego artykułu, bądź ilości wody zużywanej w sposób pośredni i bezpośredni przez człowieka albo całą grupę społeczną - mówił Michał Marcinkowski, główny specjalista Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz Piknik Naukowy 2022 woda edukacja ekologia Weronika Puszkar

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Piknik Naukowy i spotkanie z ekologiczną wokalistką

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już tuż tuż (21 maja). W "Ratujemy świat" sprawdzimy co na to szczególne wydarzenie przygotowuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, sprawdzimy też jak działają wyjątkowe opakowania przyszłości. W audycji spotkamy się też z Magdą Beredą, wokalistką, która aktywnie włącza się w ekologiczne akcje. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piknik Naukowy ekologia elektrośmieci

Miliony złotych dla działkowców. "Rodzinne ogrody to korzyść dla miast"

Osoby korzystające z rodzinnych ogrodów działkowych otrzymają łącznie 50 milionów złotych. - Ogrody działkowe dotychczas nie korzystały ze wsparcia publicznego, dlatego ta pomoc jest bardzo istotna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Piech z Polskiego Związku Działkowców. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Matusiak Sygnały Dnia przyroda ARiMR Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk Grzegorz Puda ekologia

Rodzinne ogrody działkowe dostaną wsparcie z funduszy unijnych. Wiemy o jaką sumę chodzi

50 mln zł wsparcia otrzymają rodzinne ogrody działkowe; środki mają zostać przeznaczone m.in. na zwiększenie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas, zanieczyszczenie powietrza - poinformował we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność senior ekologia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ARiMR fundusze unijne