Polskie Radio
Section05

ekologia

Problem z dostępem do lokalnej żywności. Paradoks w systemie

- System żywnościowy jest pełen paradoksów. W Polsce wyrzucamy ponad 130 kg jedzenia rocznie, a w skali świata aż 30 procent żywności jest marnowana. Z drugiej strony mamy utrudniony dostęp do żywności lokalnej, bo dostęp do produktów spożywczych został zglobalizowany - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Paulina Sobiesiak-Penszko z Instytutu Strategii Żywnościowych "Grunt".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kulinaria żywność

Ekożywność z Euroliściem. To inwestycja we własne zdrowie

- Polacy cenią ekologiczną żywności i pytają o nią nawet na wakacjach. W hotelach i restauracjach, szukają oznaczeń BIO w potrawach, które im się proponuje. Zawsze warto szukać produktów z symbolem Euroliść 2. Taki certyfikowany produkt, uchroni nas przed alergiami i nowotworami, nawet jeśli będzie droższy o 10 do 40 procent - powiedziała w Polskim Radiu 24 Krystyna Radkowska, prezes Polskiej Izby Żywności Ekologicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Patryk Michalski żywność biotechnologia rolnictwo certyfikat ekosystem

Gdy spadają bomby, a ptaki milkną. Ornitologia wojenna

Co robi ptasiarz, gdy niebo zamiast od klucza żurawi przecina huk rakiety? Ołeksandr „Sasza” Nastaczenko, ukraiński ornitolog i miłośnik ptaków, opowiada o swojej pasji, która trwa nawet w warunkach wojny. Czy w ogóle można dziś w Ukrainie obserwować ptaki? Które gatunki znikają w wyniku działań zbrojnych? I czy przyroda może przetrwać okupację? W tym odcinku „Księstwa ptaków” rozmawiamy o ornitologii w czasach wojny – z pasją, ale też z niepokojem. O modraszce, która stała się symbolem ukraińskiego oporu. O tym, czy wojskowi mylą lornetkę z lunetą snajpera. O współpracy z polskimi badaczami i nieistniejącej dziś więzi z rosyjskimi kolegami po fachu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka ornitologia Ukraina wojna na Ukrainie ptaki