Polskie Radio
Section05

ekologia

To będzie rewolucja, energia z wulkanu. Ruszają odwierty

Islandia ma nadzieję stać się pionierem nowej technologii i dać światu magmową geotermię - źródło zielonej energii bardziej efektywne niż słońce i wiatr, i to jeszcze przed 2030 rokiem. I choć przed inżynierami mnóstwo wyzwań związanych z wierceniem na głębokości 2 kilometrów w temperaturze rzędu tysiąca stopni, to potencjalne korzyści mogą być rewolucyjne.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka energia zielona energia infografika Europa Islandia

Renaturalizacja rzek. Pomysł na walkę z powodziami

- Renaturalizacja rzek jest najlepszym sposobem na obronę przed falę powodziową, bo pogłębianie i betonowanie rzek nam nie pomoże w dobie zmian klimatu. Trzeba przywrócić rzekom ich naturalne funkcje retencyjne, aby ta fala powodziowa wypływała na okoliczne lasy, pola, tereny polderów zalewowych. A nie tam gdzie woda szybko popłynie dalej i znajdzie słabe strony wałów przeciwpowodziowych - powiedział w Polskim Radiu 24 hydrolog Piotr Bednarek. 
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 rzeka Marta Hoppe

Polskie Radio 24 Odpowiada za 40 proc. globalnej emisji CO2. Chodzi o budownictwo

- Architektura musi dostosować się do wymogów proekologicznych, po to wprowadzono zielone certyfikaty. To wpłynie na projektowanie także pod kątem wykorzystania surowców w obiegu zamkniętym, a nowe budynki powinny być bardziej niż dziś podatne na modernizacje - powiedziały w Polskim Radiu 24 Małgorzata Dembowska z Fundacji "Miasto Natura" oraz Dorota Flor-Zbytniewska, architektka z pracowni architektonicznej WXCA, które zaprojektowała bryłę Pawilonu Polskiego na Expo w Dubaju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 architektura Marta Hoppe budownictwo

Zawód przyszłości. Renaturalizator łączy dwie profesje

- W miastach brakuje dzikich, naturalnych miejsc dla rodzimych gatunków drzew i roślin. Zbyt wiele miejsc zostało bezpowrotnie zabetonowanych, a tegoroczne ulewy są dopiero zapowiedzią tego, co nas czeka w kolejnych latach. Przyroda w miastach musi mieć przywrócone funkcje bioretencyjne, w tym kierunku trzeba zmieniać parki i tworzyć nowe miejsca dla zieleni - mówił w Polskim Radiu 24 architekt krajobrazu dr Kasper Jakubowski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe drzewa

Ekosystem ludowy, czyli kobiety i rośliny w folklorze polskim

Pierwsze wydanie tej książki sprzedało się na pniu. Co przyciągnęło do niej czytelników, nie tylko studentów i badaczy? Praca Sary Orzechowskiej „Kobiety i rośliny w folklorze polskim” wskazuje na nierozłączność ludzi i bytów nie-ludzkich, w tym flory. To także opowieść o życiu wiejskich kobiet poprzez roślinne kody, które autorka obnaża przed czytelnikiem.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa sztuka ludowa etnografia Aleksandra Stec world music rośliny kobieta ekosystem KSIĄŻKA