Polskie Radio
Section05

ekologia

Zielone godziny. To chroni nasze portfele i planetę

- Zielone godziny, czyli włączanie np. pralki i zmywarki naczyń w godzinach 9.00-15.00, daje wymierne korzyści finansowe i chroni środowisko naturalne, bo w tym czasie najwięcej prądu powstaje z paneli słonecznych, choć wiele zależy od aktualnej pogody - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Krupa–Lubański z Fundacji Demok, która opracowała projekt zielonegodziny.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe zmiany klimatyczne oszczędzanie energii prąd

Polskie Radio 24 Królowa polskich rzek. Jak chronić i dbać o Wisłę?

Jak zmiany klimatu, susze i zanieczyszczenia zagrażają ekosystemom rzecznym, oraz dlaczego - mimo rosnącej świadomości - wciąż brakuje skutecznych działań ochronnych? Między innymi o tym w audycji "Zmiana klimatu" rozmawiają Marta Hoppe i jej goście - Sylwia Molewska, prezeska Fundacji Biznes dla Klimatu i Olga Długokęcka, koordynator projektów Fundacji Biznes dla Klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe środowisko naturalne Wisła rzeka

Zanieczyszczenie miejskim światłem. To problem dla ludzi, ptaków i drzew

- Sztuczne światło pomaga w wegetacji roślin, ale tylko w hodowli kwiatów i pomidorów. Bo światło z latarni miejskich powoduje zjawisko zanieczyszczenia światłem. Przedłuża to wegetację drzew w mieście, co powoduje, że później gubią liście. Nie jest to dla nich korzystne, bo zamiast gromadzić energię na zimę, wciąż zachowują liście dla procesu fotosyntezy - powiedziała w Polskim Radiu 24 Ewelina Ulanicka, specjalistka ds. ekologii i zrównoważonego rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 zmiany klimatyczne słońce zanieczyszczenie powietrza ptaki Marta Hoppe

Susza w Polsce to już nie tylko teoretyczne zagrożenie. Czy możemy z nią walczyć?

Wyjątkowo zimny maj, ciągle deszcze - i od razu wracają przekonania: "A kto mówi o globalnym ociepleniu?". To może najlepszy moment, by spotkać się z profesorem Piotrem Skubałą, biologiem, ekologiem i etykiem. Będzie on gościem kolejnego "Klubu Trójki. Audiodokumentu", na który w poniedziałek (26.05) o godz. 20.05 zaprasza Anna Dudzińska.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Dudzińska klimat susza natura

Zmiana klimatu i klify. "Tego zjawiska nie da się już cofnąć"

- Klify morskie mają różną budowę geologiczną, ale wszystkie są zagrożone, bo z powodu zmian klimatu coraz szybciej ulegają erozjom. Ten proces widać już na całym świecie, także na Bałtyku - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Zuzanna Świrad z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, ambasadorka programu "Dziewczyny do nauki", prowadzonego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 UNESCO morza Bałtyk ochrona przyrody Polska Akademia Nauk zmiany klimatyczne

Wydmy stanowią naturalną ochronę wybrzeża przed falami. Eksperci: jej bariera jest zagrożona

Za każdym razem, gdy przychodzi sztorm, a z nim wzburzone fale i porywisty wiatr, woda może zabrać fragment lądu i wdzierać się dalej. Naukowcy alarmują, że naturalna bariera ochronna polskiego wybrzeża jest zagrożona. 20 maja obchodzimy Europejski Dzień Morza, jego celem jest podniesienie świadomości obywateli na temat ekologicznego i ekonomicznego wpływu mórz na nasze codzienne życie. 
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie wydmy morza

Polskie Radio 24 Żyjemy na "kredyt ekologiczny". I "zadłużamy się" coraz bardziej

Symboliczny Dzień Długu Ekologicznego w Polsce przypadł w tym roku na 3 maja. Ta data oznacza dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie roczne zasoby Ziemi. Od tego momentu żyjemy kosztem przyszłości - zużywamy to, czego natura nie zdąży odnowić. Jak sprawić, by "dług ekologiczny" był mniejszy? O tym w audycji "Zmiana klimatu" rozmawiają Marta Hoppe i jej gość - Ilona Jędrasik (Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe środowisko naturalne planeta

Drewno twardsze niż stal. Idzie rewolucja w budownictwie?

Jeszcze w tym roku pierwsze amerykańskie domy wykończone będą nowym rodzajem drewna. Materiał opracowany przez naukowca z Uniwersytetu w Maryland ma być twardszy niż stal, bardzo odporny na ogień, a do tego bardziej ekologiczny - do jego produkcji nie potrzeba bowiem węgla. To "superdrewno", które po kilku latach doczeka się pierwszych komercyjnych zastosowań. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT nowe technologie budownictwo klimat