Polskie Radio
Section05
ekologia

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna

Plastik zasypuje Ziemię, a mikroplastik jest już wszędzie. Naukowcy zbadali Mazury: jest źle

Jak oszacowali naukowcy z Australii i Kanady, na dnie oceanów może zalegać aż 11 milionów ton zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. I, co gorsza, ilość tych odpadów rośnie z każdą chwilą. Niewidoczne dla oka drobiny mikroplastiku są już wszędzie: znaleziono je w rybach i w ludzkim mózgu, w Afryce i na Antarktydzie. Badania przeprowadzone przez polskich specjalistów potwierdziły, że Polska nie jest wyjątkiem: u nas również rośnie zanieczyszczenie mikroplastikiem. A na Mazurach jest źle.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Mazury woda mikroplastik zanieczyszczenie środowisko naturalne przyroda natura ekologia Radosław Nałęcz Trójka

POLSKIE RADIO 24 Piasek pomoże w rozwoju OZE? Ekspert o innowacji z Finlandii

Magazynowanie ciepła będzie odgrywało coraz większą rolę w rozwoju OZE - ocenił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. odnawialnych źródeł energii dr Kamil Kwiatkowski. Podkreślił, że choć innowacyjną technologię pozwalającą zachować ciepło dzięki piaskowi opracowali Finowie, swoje pomysły w tej branży mają też Polacy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia klimat ochrona środowiska Karol Surówka OZE GOSPODARKA

Opowieść o ptakach i świecie, który traci swoja bioróżnorodność

Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA natura przyroda ekologia Trójka ptaki

TOGETAIR. "Czyste powietrze jest potrzebne do godnego życia"

- Czyste powietrze jest podstawową jakością, którą potrzebujemy do godnego życia. Jeżeli nie zapewnimy sobie czystego powietrza, nasze społeczeństwo będzie w coraz gorszym stanie, będziemy chorować. Jakość powietrza wpływa także na ocenę gospodarek światowych, podobnie poziom redukcji CO2, więc jeżeli nie będziemy dążyć do zeroemisyjności, to też będziemy na tym tracić - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Śmieja, Prezes Fundacji Czyste Powietrze oraz współorganizator Szczytu Klimatycznego TOGETAIR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Katarzyna Dydo