Gust muzyczny zależy od wykształcenia

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 18:56
Lubienie określonego gatunku muzyki zależne jest w dużym stopniu od pozycji klasowej czy wykształcenia.  
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com/Adul10

Im wyższa pozycja klasowa, wyższe wykształcenie, czy wykonywanie bardziej skomplikowanych zawodów, związanych z wyższymi zarobkami, w tym większym stopniu lubi się muzykę klasyczną. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez socjologów z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN w ramach projektu badawczego „Dystynkcje muzyczne. Gust muzyczny i stratyfikacja społeczna a proces kształtowania się stylów życia Polaków.

Jak wskazują wyniku: W przypadku upodobania do muzyki rozrywkowej, disco-polo jest najbardziej lubiane przez osoby o najniższym statusie społecznym, głównie rolników i robotników. Natomiast, zgodnie z oczekiwaniami, w najmniejszym stopniu disco-polo jest lubiane przez specjalistów i kierowników wyższego szczebla.

Jak zauważają autorzy badania: „Co ciekawe, jeśli chodzi o upodobania do wielu gatunków muzycznych, właściciele firm lokują się bardzo blisko inteligencji nie tylko pod względem upodobań do muzyki klasycznej, ale i rocka.

Na późniejszą skłonność do określonego typu muzyki silnie wpływają też rówieśnicy i bliscy znajomi. Trzeci czynnik wymieniany przez badaczy to wykształcenie. „Absolwenci szkół wyższych mają wyższe preferencje do muzyki poważnej niż absolwenci szkół zawodowych czy podstawowych, którzy częściej lubią np. disco polo lub muzykę popularną”.

 

Zobacz więcej na temat: socjologia