Polskie Radio
Section05
socjologia

Przeprowadzka z miasta na wieś. Czy to zawsze dobry pomysł?

Kontakt z naturą, oddychanie świeżym powietrzem, uprawianie ogrodu, dostęp do naturalnych produktów bezpośrednio od rolnika, ale też robienie własnych przetworów – to m.in. z tych powodów wiele osób marzy o przenosinach z miasta na wieś. Czy decydując się na ten krok, bierzemy pod uwagę inne czynniki związane z tak poważną zmianą w życiu, jak choćby to, w jaki sposób przyjmie nas lokalna społeczność?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska wieś miasto społeczeństwo socjologia aglomeracja rynek pracy

Prof. Henryk Domański: PiS sprawdził się jako partia, która dotrzymuje obietnic

- Być może młodzi wolą Zjednoczoną Prawicę ze względu na obietnicę kredytów mieszkaniowych, która akurat do nich dociera. PiS jest tutaj najbardziej wiarygodny i on się sprawdził, jako partia, która dotrzymuje obietnic - mówił prof. Henryk Domański w audycji "W samo południe" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Henryk Domański sondaże sondaż socjologia społeczeństwo Donald Tusk Platforma Obywatelska węgiel mieszkanie dla młodych Jerzy Jachowicz

Ekspert PO: Niemcom udała się denazyfikacja, z elektoratem PiS będzie łatwiej

Doradca Platformy Obywatelskiej ocenia, że niezbędna jest delegalizacja Prawa i Sprawiedliwości. - Na moje oko, obywatelskie, ta partia zasługuje na to, żeby podjąć wobec niej procedurę delegalizacji - powiedział prof. Radosław Markowski, socjolog i politolog związany z opozycją.
Zobacz więcej na temat:  Sejm wybory w Polsce zjednoczona prawica Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska polityka POLSKA socjologia

Problemy młodych mężczyzn w Polsce. Jak je rozwiązać?

- Jest cały szereg problemów, które dotykają bardziej chłopców i mężczyzn niż kobiet. Pierwszym niepokojącym zjawiskiem jest różnica w długości życia, w Polsce mężczyźni żyją osiem lat krócej od kobiet. Panie są także lepiej wykształcone, jest to dosyć nowe zjawisko - mówił w Dwójce Michał Gulczyński z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  socjologia Dwójka Michał Szułdrzyński mężczyzna kobieta

Hania Rani: marzyło się nam, żeby zrobić przestrzeń do słuchania

- Dwa lata temu zostaliśmy zaproszeni przez Zodiak do poprowadzenia wykładu w ramach cyklu "Więcej niż architektura". Idea była taka, żeby architektów łączyć z twórcami z innych dziedzin i żeby opowiadać o architekturze w tym kontekście, z ich punktu widzenia - mówiła o początkach współpracy z Janem Szeligą i Łukaszem Pałczyńskim pianistka i kompozytorka Hania Rani. Ich najnowszy projekt to "Pokój do słuchania".
Zobacz więcej na temat:  artysta architektura socjologia Warszawa Jakub Kukla KULTURA Dwójka

Menopauza to nie pauza od życia. "Kobietom towarzyszy lęk, niepewność i przygnębienie"

"Menopauza to nie pauza" - taki jest wniosek ostatniego raportu o menopauzie. Tym razem pod naukową lupę poszły: odczucia, zachowania, stereotypy związane z menopauzą, która czy tego chcemy czy nie, dosięgnie każdego człowieka. Czy nadal uważamy, że z menopauzą wiąże się spadek atrakcyjności, kobiecej tożsamości i dyskomfort psychiczny u pań? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie kobieta Artur Wolski badania socjologia infografika