Wielki powrót Red Hot Chili Peppers

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2022 11:25
Zespół dzieli się pierwszym singlem z nowego albumu.
Flea i Anthony Kiedis podczas koncertu Red Hot Chili Peppers
Flea i Anthony Kiedis podczas koncertu Red Hot Chili PeppersFoto: Sterling Munksgard/Shutterstock

Bez większych wątpliwości możemy uznać, że właśnie ukazał się jeden z najważniejszych singli 2022 roku. Red Hot Chili Peppers opublikowali pierwszy od 2016 roku utwór zatytułowany "Black Summer". Jest to jednocześnie pierwszy numer nagrany przez grupę po powrocie do składu Johna Frusciante. Nowe nagranie zapowiada nadchodzącą płytę Papryczek pt. "Unlimited Love", której premiera zaplanowana została na 1 kwietnia.

Do "Black Summer" powstał także klip, za którego reżyserię odpowiada Deborah Chow.

Red Hot Chili Peppers - Black Summer (Official Music Video) / YouTube: Red Hot Chili Peppers

- Naszym celem jest zatracenie się w muzyce. Spędziliśmy tysiące godzin razem i osobno, by doskonalić się w naszym fachu i stworzyć najlepszy album, jaki mogliśmy. Przez ten cały czas byliśmy ogromnie wdzięczni za możliwość bycia razem i ponownego dążenia do bycia lepszymi. Dni, tygodnie i miesiące spędzone na słuchaniu się nawzajem, jammowaniu i składaniu efektów z największą starannością. Te dźwięki, rytm, wibracje i słowa zachwyciły nas - czytamy w oświadczeniu zespołu przed premierą albumu.

- Kiedy spotkaliśmy się ponownie, by rozpocząć pracę nad nowym materiałem, zaczęliśmy od słuchania klasyków jak Johnny Watson, The Kinks, The New York Dolls, Richard Barrett i innych. Stopniowo wprowadzaliśmy nowe pomysły i zmienialiśmy improwizacje w piosenki. Po kilku miesiącach graliśmy już tylko nowe utwory. Świetne uczucie zabawy, jaką mieliśmy grając innych towarzyszyło nam przez cały czas tworzenia. Dla mnie ta płyta jest dowodem naszej miłości i wiary w siebie - dodaje Frusciante.

Ostatnia płyta Red Hot Chili Peppers - "The Getaway" - ukazała się w 2016 roku. Był to jednocześnie ostatni krążek nagrany z Joshem Klinghofferem w składzie.

W grudniu 2019 roku zespół ogłosił wielki powrót Johna Frusciante. Kilka miesięcy później pojawił się on na scenie z resztą załogi RHCP.

Frusciante dołączył do Red Hot Chili Peppers w 1988 roku po śmierci gitarzysty i współzałożyciela zespołu - Hillela Slovaka. John nagrał z grupą dwa albumy ("Mother's Milk" i "Blood Sugar Sex Magik"), by opuścić ją po raz pierwszy w 1992 roku. Do składu wrócił sześć lat później. W ciągu kolejnych 11 lat Frusciante, Kiedis, Smith i Flea wydali trzy longplaye, w tym najpopularniejszy krążek w dorobku formacji - "Californication".

"Unlimited" - lista utworów:
01. Black Summer
02. Here Ever After
03. Aquatic Mouth Dance
04. Not the One
05. Poster Child
06. The Great Apes
07. It's Only Natural
08. She's a Lover
09. These Are the Ways
10. Whatchu Thinkin'
11. Bastards of Light
12. White Braids & Pillow Chair
13. One Way Traffic
14. Veronica
15. Let 'Em Cry
16. The Heavy Wing
17. Tangelo