Sommelierzy testują katowicką wodę

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 21:55
Woda dostarczana do domów musi spełniać liczne normy, dlatego jest poddawana stałej kontroli laboratoryjnej. W Katowicach wykorzystuje się ludzki zmysł smaku.  
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/VVVproduct

Sommelierzy badają jakość wody w Katowicach. Są to osoby zatrudnione w Laboratorium Centralnym Katowickich Wodociągów, które musiały przejść szereg szkoleń oraz testów, polegających na m.in. sprawdzeniu ich wrażliwości smakowej i zapchowej. Dzięki temu będą mogły ocenić czy woda płynąca w kranach mieszkańców Katowic nadaje się do spożycia.  

„W trakcie prowadzenia badania zespół analityków potrafi określić, zgodnie z wymaganiami zawartymi w Polskich Normach, podstawowe: zapachy (ziemisty i apteczny, stęchły/gnilny,) i smaki (słodki, słony, gorzki, metaliczny, kwaśny i umami, określany czasem jako rosołowy)” - - informuje kierowniczka Laboratorium Centralnego Katowickich Wodociągów Anna Jędrusiak. Jak dodaje: „ Występowanie jednego z nich nie wyklucza przydatności wody do spożycia. Ważne jest, aby jego intensywność mieściła się w przyjętych granicach, akceptowalnych też przez konsumenta. W przypadku stagnacji, czyli zalegania wody w sieci wewnętrznej budynku, może dojść do pogorszenia jakości wody. W takiej sytuacji smak i zapach mogą być bardziej wyczuwalne. Wówczas zalecane jest spuszczenie wody przed jej użyciem. Sommelier w trakcie analizy smaku i zapachu niejednokrotnie jest w stanie określić, co jest powodem zmiany smaku i zapachu testowanej wody”.

Jak zapewniła, woda płynąca z kranów w Katowicach jest dobrej jakości i smaczna. Pochodzi ona z dwóch źródeł – zbiornika w Goczałkowicach, a w północnej części Katowic – z ujęcia w Maczkach. Podobno każdy katowicki sommelier jest w stanie bez pudła wskazać, która jest która.

Zobacz więcej na temat: woda