Komos w wysokiej rozdzielczości

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 21:20
Polska firma zbada nowej generacji urządzenia kwantowe do odbierania optycznych sygnałów z misji kosmicznych.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Blue Planet Studio/shutterstock

Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej, polscy naukowcy zbadają nową generację odbiorników kwantowych, które wykorzystują szeroki zakres operacji kwantowych wykonywanych na przychodzącym sygnale optycznym. Celem projektu jest dostarczenie agencji odpowiedzi na pytanie, czy warto zaprojektować i zbudować taki odbiornik do odbierania sygnałów z kosmosu.

„Jeżeli nadajnik znajduje się bardzo daleko, to większość sygnału zostanie stracona. Tylko jego niewielki ułamek ma szansę trafić do odbiornika. Nasz zespół oceni, na ile wyrafinowane odbiorniki byłyby odporne na zakłócenia sygnałów i czy dzięki ich zastosowaniu szybkość transmisji danych mogłaby znacznie wzrosnąć” – wyjaśnia prof. Konrad Banaszek, specjalista z zakresu technologii kwantowych oraz współzałożyciel spółki Quantum Optical Technologies.

Od dłuższego czasu badacze i firmy technologiczne pracują nad budową systemu przesyłania danych na Ziemię opartej na łączności optycznej, czyli na laserach, co jest standardem w łączności światłowodowej. W lipcu 2013 Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściła na satelicie Alphasat moduł do szybkiej komunikacji wykorzystującej laser. Podobne rozwiązanie zastosowała w tym samym roku NASA na sondzie LADDE.

Zobacz więcej na temat: kosmos technologie