Jeśli chcemy być zdrowi, potrzebujemy dobrego snu!

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 15:16
Mniej niż pięć godzin snu w średnim lub późnym wieku może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju co najmniej dwóch chorób przewlekłych.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W badaniu opublikowanym w PLOS Medicine przeanalizowano wpływ długości snu na zdrowie ponad 7000 mężczyzn i kobiet. Naukowcy zbadali związek między długością snu każdego uczestnika, śmiertelnością i tym, czy zdiagnozowano u pacjenta dwie lub więcej chorób przewlekłych, takich jak choroba serca, rak lub cukrzyca.

Osoby, które zgłosiły, że spały pięć godzin lub mniej w wieku 50 lat, miały o 20% większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania choroby przewlekłej i 40% większe prawdopodobieństwo zdiagnozowania dwóch lub więcej chorób przewlekłych w ciągu 25 lat w porównaniu z osobami, które spały do siedmiu godzin!

Naukowcy wyjaśniają: „Gdy ludzie się starzeją, zmieniają się ich nawyki i struktura snu. Jednak zaleca się spanie przez 7 do 8 godzin na dobę – ponieważ dłuższy lub krótszy czas snu był już wcześniej związany z poszczególnymi chorobami przewlekłymi”.

Zobacz więcej na temat: sen