Polskie Radio
Section05
sen

Które zwierzę jest największym śpiochem?

Podczas naszego życia przesypiamy sporą jego część, dlatego sen jest bardzo ważny. Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia. Dlaczego sen jest nam potrzebny i kto jest największym śpiochem wśród zwierząt i wśród bajkowych postaci?
Zobacz więcej na temat:  sen Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci edukacja przyrodnicza

Czy chrapanie jest groźne?

Chrapanie to często bagatelizowany problem. Nasi dziadkowie uznawali to za oznakę dobrego snu. Dziś często skupiamy się na tym, że partner, z którym dzielimy łoże, nie może spać. Prawda jest taka, że bezsenność domowników to najmniejszy problem. Chapanie może prowadzić do bezdechu - całkowitego zatrzymania oddechu w czasie snu. A to już jest zagrożenie życia.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo na drodze motoryzacja sen kierowca samochód Polskie Radio Kierowców POLSKA społeczeństwo

Niewyspani za kierownicą

Polak głodny to Polak zły. Nie inaczej jest wtedy, gdy jesteśmy niewyspani. Oprócz złego samopoczucia brak snu zwiększa także ryzyko niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Według statystyk zmęczenie i niewsypanie są dziś na trzecim miejscu listy najczęstszych przyczyn wypadków - zaraz po nadmiernej prędkości i pijanych kierowcach.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód nowoczesne technologie bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze sen noc drogi POLSKA społeczeństwo

Wędrówki z Kurzolem, czyli dlaczego dzieci nie mogą spać i jak temu zaradzić?

Sen jest bardzo ważną rzeczą: pozwala odpocząć po trudach i emocjach dnia, zregenerować organizm i odzyskać siły. Dobry sen sprawia, że możemy bez problemów przeżyć kolejny dzień. Ale kiedy sen nie przychodzi, kiedy nie można zasnąć, wtedy zaczyna się problem… Co powoduje, że zasypiamy, a co, że nie możemy spać? Jak temu zapobiec?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dzieci KSIĄŻKA sen Kasia Stoparczyk Trójka

Co robić, żeby dobrze nam się spało?

O tym, że sen jest bardzo ważny, nie trzeba nikomu przypominać. W końcu przesypiamy sporą część naszego życia. Nie jest to jednak czas stracony! Podczas snu organizm ma czas na regenerację, a my odpoczywamy. Gdy śpimy, porządkuje się nasza pamięć. W czasie snu zwiększa się też poziom hormonu wzrostu, który sprawia, że rośniemy. Gdy się wyśpimy, mamy lepszy humor następnego dnia.
Zobacz więcej na temat:  Popołudnik w PR Dzieciom radio dla dzieci sen