Granie w gry wideo wcale nie szkodzi naszym mózgom

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2023 17:31
Badacze z amerykańskiego University of Houston College of Education wykazali, że wirtualna rozrywka nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdolności poznawcze młodych ludzi. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

Nie od dziś gry wideo są demonizowane i to właśnie im przypisuje się negatywne działanie na mózgi najmłodszych. Najnowsze badania amerykańskich naukowców to podejście mogą jednak wywrócić do góry nogami. Nie ma obaw, że osoby, które spędzają dużo czasu na graniu w gry wideo, mają obniżone zdolności poznawcze. "Okazało się, że ani czas trwania gry wideo, ani wybór gatunków gier nie wykazywały istotnej korelacji z wynikami testu CogAT. Nie znaleźliśmy więc żadnego bezpośredniego związku między graniem w gry komputerowe a wydajnością poznawczą dzieci, pomimo tego, co zakładano dotychczas" – zaznaczają uczeni z University of Houston College of Education.

Nie oznacza to jednak, że najmłodsi mogą brać w gry wideo bez żadnych ograniczeń. "Rozsądne ilości gier wydają się być bezpieczne, ale zachowajmy czujność, gdy rozrywka ta zacznie wykazywać cechy zachowania obsesyjnego" - podkreślają specjaliści i dodają - "To pozytywny przekaz, ponieważ gry komputerowe od lat są kością niezgody w milionach rodzin. Znalezienie wspólnej płaszczyzny między rodzicami a dziećmi jest w tej kwestii wyjątkowo trudne. Uzyskane wyniki uspokajają, że nie musimy zbytnio martwić się tym, że nasze dziecko lubi grać. Kluczem jest równowaga między tym, a innymi czynnościami".

mk

 

Zobacz więcej na temat: gry wideo