Polskie Radio
Section05
gry wideo

Tajemnice polskiego dubbingu, czyli kiedy w zagranicznym filmie mówią "po naszemu"

W Polsce dubbing nigdy nie był bardzo popularny, chociaż pierwsze tego rodzaju filmy pojawiły się w naszych kinach już przed wojną. Także po wojnie dominowały filmy z napisami bądź lektorem, ale część filmów, szczególnie dla dzieci, była dubbingowana. W ostatnich latach dubbing powraca do łask, także dzięki rosnącej jakości i popularności gier komputerowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM dubbing gry wideo gry komputerowe język polski tłumaczenie Katarzyna Cygler Józef Niewiarowski Trójka

Pierwszy sezon e-sportowej olimpiady Predator Games za nami

W zawodach wzięło udział ponad 4000 szkół oraz ponad 23000 uczniów. Organizatorzy zapewniają, że impreza spełniła swoją misję - zachęciła do rywalizacji, a także integracji w środowisku uczniowskim, a wysokie zainteresowanie udziałem ze strony uczniów pozwala z optymizmem patrzeć na przyszłe, przygotowywane już edycje imprezy.
Zobacz więcej na temat:  olimpiada gry wideo Ministerstwo Edukacji i Nauki nauka programowania

Z ekranów komputera na ekrany kinowe: filmowe przeboje inspirowane grami wideo

Gry wideo kiedyś były uważane za rozrywkę mało wyszukaną, ogłupiającego pożeracza czasu. Jednak czasy się zmieniły, same gry ewoluowały i dzisiaj stały się ważnym elementem popkultury i, podobnie jak komiksy, inspiracjami do filmowych hitów. Ba, trafiły nawet na listę lektur szkolnych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM gry wideo Ministerstwo Edukacji i Nauki Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

"This War of Mine" – gra komputerowa, która jest czymś więcej niż rozrywką

Od roku wśród propozycji uzupełniających lektury szkolne dla ostatnich klas szkół licealnych znajduje się przygotowana przez 11 bit studios gra "This War of Mine". Opowiada o przetrwaniu w czasie wojny, inspirowana jest wydarzeniami z oblężenia Sarajewa z lat 1992-1996. – Gra w atrakcyjny sposób przekazuje wiedzę i poszerza granice wyobraźni – argumentuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Agresja Rosji na Ukrainę nadała tej grze zupełnie nowy kontekst.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA gry wideo edukacja komputer szkoła wojna na Ukrainie Sarajewo Radosław Nałęcz Trójka Ministerstwo Edukacji i Nauki