Sonda JUICE przysłała kosmiczne selfie

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 18:28
Po wejściu w przestrzeń kosmiczną, krótko po starcie, sonda użyła swoich kamer monitorujących do wykonania zdjęć naszej planety. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sdecoret

Sonda JUICE, która została wystrzelona 14 kwietnia z kosmodromu w Gujanie Francuskiej, przysyła pierwsze efekty swojej pracy. To zdjęcia z kamery monitorującej, które pokazują fragment sondy z Ziemią w tle. Sonda wykonała je krótko po starcie, widać na nich fragmenty sondy i Ziemię w oddali. Sonda posiada dwie kamery monitorujące, które służą do sprawdzania wykonania niektórych operacji. Potrafią one przysyłać obrazy o rozmiarach 1024 x 1024 piksele. Z kolei właściwa kamera naukowa sondy ma dużo większe możliwości i może przesyłać zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Kamera monitorująca nr 1 jest przodu sondy i patrzy po przekątnej, z fragmentem paneli słonecznych w polu widzenia. Będzie też widzieć rozkładanie się anten. Natomiast kamera monitorująca nr 2 znajduje się na górze sondy i jej zadaniem jest monitorowanie rozkładania się 16-metrowej anteny Radar for Icy Moons Exploration (RIME). 

mk

Zobacz więcej na temat: Ziemia