Polskie Radio
Section05
Ziemia

Sprzątanie świata wcale nie musi być potrzebne. Co zrobić, aby tego nie robić?

Chociaż sprzątanie towarzyszy nam na co dzień, to i tak nie lubimy tego robić. A jak stwierdził gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom cały sekret tkwi w tym, abyśmy nie musieli tego robić, a nauczyli się żyć i postępować tak aby porządek w domu i na świecie był naszym nawykiem. O ekologicznych pomysłach na życie w uporządkowanym świecie rozmawialiśmy dziś w Dniu Ziemi, ze Sławkiem Brzózkiem, ekspertem ekologicznym. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie problemy społeczne ekologia planeta Ziemia

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Ziemia Kamil Jasieński klimat kryzys klimatyczny ekologia katastrofa ekologiczna przyroda natura

Ocieplenie klimatu. Zmusi nas do masowej migracji?

Tajga, czyli lasy borealne występujące w północnej części Azji, Ameryki Północnej i Europy oraz bezdrzewne ekosystemy tundry w regionach arktycznych i subarktycznych, mogą być jednymi z najbardziej dotkniętych zmianami klimatu obszarów w ciągu najbliższych 500 lat. Tak wynika z badań opublikowanych na łamach magazynu "The Royal Society Publishing".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT przyroda tundra środowisko las klimat emisja gazów ochrona środowiska ekologia Ziemia społeczeństwo NAUKA emisja co2 migracja zwierzęta rośliny

W poniedziałek zaćmienie słońca. Gdzie można je oglądać?

W Stanach Zjednoczonych dojdzie w poniedziałek do całkowitego zaćmienia słońca. To niecodzienne zjawisko będzie można obserwować w pasie o szerokości około 160 kilometrów przechodzącym przez 15 amerykańskich stanów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA zaćmienie słońca Ziemia NAUKA kosmos astronomia układ słoneczny Marek Wałkuski Meksyk Kanada słońce

TYLKO U NAS Jak powstała Ziemia? Polka wyjedzie do ośrodka NASA, aby badać materię pozaziemską

Jak dowiedziało się Polskie Radio, prof. Monika Kusiak będzie analizować materię pozaziemską, by szukać informacji o początkach Ziemi. Polka jedzie na grant do ośrodka NASA. Dotychczas w amerykańskiej agencji kosmicznej badała meteoryt księżycowy. Teraz będzie analizować próbki pochodzące z Marsa i Księżyca.
Zobacz więcej na temat:  kosmos NAUKA Ziemia Wszechświat NASA Polskie Radio 24 POLSKA

Czy jemy za dużo mięsa? Ile kosztuje ludzi i Ziemię przemysłowa hodowla zwierząt?

Film dokumentalny "Katastrofa na talerzu" to opowieść o naszych talerzach, które łączą w sobie katastrofę klimatyczną, zdrowotną, etyczną, społeczną. Twórcy filmu zabierają nas w podróż, w której bohaterowie i bohaterki na kolejnych przystankach odkrywają tajemnice żywności w XXI wieku i kreślą obraz koniecznych zmian.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zwierzęta hodowla zwierząt krowy świnie przyroda ekologia ekosystem Ziemia Tomasz Miara Trójka