Polskie Radio
Section05

Ziemia

1816. Rok, w którym nie było lata

Lato za pasem. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, Europę czekają upały. Nie wszystkim się to podoba. 209 lat temu powód do narzekania był zupełnie inny. 1816 przeszedł do historii jako "rok bez lata". Anomalia wpłynęła nie tylko na światową gospodarkę, lecz także na historię literatury i sztuki.
Zobacz więcej na temat:  erupcja wulkanu klimat pogoda Indonezja Europa Napoleon Bonaparte katastrofa ekologiczna katastrofa klęska żywiołowa lato literatura książki historia Europy HISTORIA malarstwo rower słońce Lord Byron

Pogoda kosmiczna. Jak aktywność słoneczna wpływa na życie na Ziemi

Słońce jest w stanie wyrzucić ze swojej powierzchni w przestrzeń kosmiczną ogromne ilości naładowanych cząstek. Kiedy ich obłoki docierają do Ziemi, zderzają się z polem magnetycznym naszej planety i powodują burze geomagnetyczne. W 2025 roku po raz kolejny znajdujemy się w okresie maksimum aktywności słonecznej, który powtarza się co 11 lat. Czy jest się czego obawiać?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka astronomia pogoda zorza polarna słońce kosmos Piotr Firan

Radziecka sonda uderzy w Ziemię. Ostrzeżenie dla Polski

Radziecka sonda Kosmos 482, po 53 latach krążenia po orbicie, spadnie na Ziemię. Wejdzie w atmosferę w niekontrolowany sposób. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) wydała komunikat w tej sprawie. "Moment wejścia w atmosferę ziemską przewiduje się w nocy z 9 na 10 maja". Profil "Z głową w chmurach" podał dokładniejszy termin - przelot nad Polską spodziewany jest 10 maja między godziną 6.36 a 6.37.
Zobacz więcej na temat:  sonda kosmos Wszechświat POLSKA

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wyrusza w kosmos

To będzie Kosmos! 690 pokazów w 185 piknikowych namiotach, przygotowanych przez 152 instytucje z kraju i zagranicy. Ponad 16 łazików kosmicznych - profesjonalnych i do samodzielnego skonstruowania. 12 stanowisk, na których można zobaczyć i zbudować rakiety i 9 poświęconych robotom działającym na Ziemi. A to wszystko (i jeszcze więcej) wydarzy się w ciągu zaledwie 9 godzin. Już dziś warto zarezerwować czas na 28. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik!
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik kosmos Sławosz Uznański Mars Mirosław Hermaszewski Piknik Naukowy

Zielony świat pod lupą. 22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia Światowy Dzień Ziemi. To data, która przypomina nam o potrzebie trosce o naszą planetę. W "Poranku Polskiego Radia Dzieciom" Martyna Chuderska i jej gość Bartosz Popczyński, przyrodnik z Lasów Miejskich Warszawy, rozmawiali między innymi o tym, jak każdy z nas, nawet najmłodszy, może dołożyć swoją cegiełkę w trosce o środowisko. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ Poranek Polskiego Radia Dzieciom przyroda ekologia

NAUKA Organizmy żywe na Tytanie? Jest nowa symulacja naukowców

Czy na największym księżycu Saturna możliwe jest życie? Naukowcy od lat próbują odpowiedzieć na to pytanie, zwracając uwagę na dużą ilość wody, którą Tytan może skrywać pod swoją powierzchnią. Okazuje się jednak, że jeśli jakiekolwiek życie tam istnieje, to najprawdopodobniej w formie prostych mikrobów – i to w bardzo niewielkiej populacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA woda życie kosmos Saturn

Częściowe zaćmienie Słońca. Wiemy, o której spojrzeć w niebo

Już w najbliższą sobotę będziemy świadkami częściowego zaćmienia Słońca. Spektakularne zjawisko będzie widoczne nad Polską o różnych porach, ze zmienną intensywnością. Poniżej przedstawiamy listę miast z przewidywanymi godzinami wystąpienia zaćmienia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA kosmos Wszechświat niebo wiedza NAUKA ciekawostki przyroda zaćmienie słońca księżyc słońce planeta planety gwiazdy zaćmienie księżyca