Dokument "Świat odbity w kamerze: Cannes 2024" zabiera widzów w podróż po dwóch obliczach festiwalu w Cannes, którego kolejna edycja rusza już jutro, 13 maja. Z jednej strony to święto kina z czerwonym dywanem wymienianym trzy razy dziennie, z drugiej - arena poważnych dyskusji o odpowiedzialności sztuki wobec społeczeństwa. Film pokazuje kulisy wydarzenia, którego budżet przekracza 20 milionów euro, a hotele w ciągu zaledwie 12 festiwalowych dni zarabiają 15% swojego rocznego obrotu.
Słynny Bulwar Croisette na kilkanaście majowych dni zamienia się w wielki salon mody, urody i luksusu. Pod cieniem palm spotykają się największe gwiazdy kina, a w salach bankietowych toczy się życie festiwalowe. Za tym blichtrem kryje się jednak głębsza treść - poważne rozmowy o przyszłości sztuki filmowej i jej roli w zmieniającym się świecie. Od samego początku jego ideą była polityczna neutralność i brak zaangażowania w wielkie sprawy państw, ponieważ miał stanowić przeciwwagę dla upolitycznionego festiwalu w Wenecji. Ta geneza nabiera dziś nowego znaczenia. Czy w świecie rozdzieranym konfliktami festiwalowe laury, w tym słynna Złota Palma z 19 liśćmi z 24-karatowego złota, mają jeszcze moc wpływania na rzeczywistość? Pytanie o społeczną odpowiedzialność kina znów zyskuje na aktualności, gdy świat mierzy się z nowymi wyzwaniami politycznymi, klimatycznymi i humanitarnymi.
Na ARTE.tv można też zobaczyć 10 filmów prezentowanych podczas różnych edycji festiwalu. W tym m.in. "Jedwabną opowieść" poruszającą historię relacji dwóch kobiet – ciężarnej Claire, która została sama, oraz borykającej się z utratą syna pani Melikian. Film Eleonore Faucher otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Tygodnia Krytyki w Cannes w 2004, był też nominowany do Złotej Kamery oraz został uznany za europejskie odkrycie roku przez Europejską Akademię Filmową. Kolejna pozycja, na którą warto zwrócić uwagę to obraz "Zimowe wakacje" Claude’a Millera opowiadający o dwunastolatku uciekającym w świat fantazji przed niezrównoważonym psychicznie ojcem. Tytuł ten otrzymał nagrodę Jury w Cannes w 1998 roku. Rok później to samo wyróżnienie zdobył "List" Manoela de Oliveiry. Portugalski mistrz kina z niezwykłą wrażliwością portretuje emocjonalny trójkąt, w którym ceną za dochowanie wierności mężowi staje się cierpienie wszystkich zaangażowanych osób. Odnajdziemy tu również polski akcent – na podstawie tej samej powieści Andrzej Żuławski zrealizował "Wierność" z Sophie Marceau w roli głównej. Oba dzieła, mimo różnic stylistycznych, podejmują uniwersalne tematy miłości, obowiązku i wewnętrznego rozdarcia. Trailer tego ostatniego poniżej.
mo, mat.prasowe