Powstała książka o boomie na kasety VHS

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 11:00
Publikacja opisuje, jak w okresie transformacji Polacy masowo kupowali magnetowidy, a wypożyczalnie VHS powstawały na każdym rogu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/H.studio

Już 16 maja na rynek trafi książka "Elektroniczny bandyta. Rynek wideo w Polsce okresu transformacji". Jej autorem jest Grzegorz Fortuna Jr., członek kolektywu VHS Hell oraz współtwórca Octopus Film Festival w Gdańsku, badacz popkultury i kina gatunkowego.

W okresie transformacji kasety wideo zawładnęły wyobraźnią Polaków. Podczas gdy pozbawione państwowego mecenatu kina pustoszały lub były przerabiane na sklepy i magazyny, wideo przeżywało prawdziwy rozkwit – Polacy masowo kupowali magnetowidy, wypożyczalnie VHS powstawały na każdym rogu, a zakładane przez sprawnych przedsiębiorców firmy dystrybucyjne oferowały setki nowych filmów miesięcznie. W ciągu zaledwie kilku lat Polska stała się prawdziwą potęgą wideo nie tylko na tle innych państw byłego bloku wschodniego, ale także wielu krajów zachodnich.

"Elektroniczny bandyta" to nostalgiczna podróż do czasów, kiedy polscy widzowie uwolnili się od jarzma zarówno cenzury, jak i arbitrów gustu, by masowo oglądać reglamentowane wcześniej filmy gatunkowe pochodzące ze zgniłego Zachodu. To także opowieść o czasach drapieżnej transformacji obejmującej wszystkie dziedziny życia, która z jednej strony dawała Polakom dostęp do nieznanych wcześniej doznań, ale z drugiej – wymagała ukończenia przyspieszonego kursu kapitalizmu, który niejednokrotnie miał więcej wspólnego z gangsterką niż z dojrzałym biznesem - czytamy w zapowiedzi książki na stronie wydawnictwa słowo/obraz terytoria.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @grzegorz_fortuna


mo, mat. prasowe