Szokująca historia domu mody GUCCI na ARTE.tv

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2025 13:29
Na bezpłatnym serwisie streamingowym można zobaczyć film "Gucci - Luksus, Pożądanie, Dramat" pokazujący jak rodzinne spory o władzę stały się znakiem rozpoznawczym włoskiej marki.
Dokument Gucci - Luksus, Pożądanie, Dramat  już na ARTE.tv
Dokument "Gucci - Luksus, Pożądanie, Dramat" już na ARTE.tvFoto: mat.prasowe/ARTE.tv

Na platformę ARTE.tv trafił dokument "Gucci - Luksus, Pożądanie, Dramat" opowiadający szokującą, prawdziwą historią rodzinnego imperium stojącego za słynnym włoskim domem mody.

Zaczęło się od walizek - skórzanych, ręcznie szytych. Włoskie rzemiosło podniesione do rangi sztuki na stałe zagościło wśród ikon dóbr luksusowych. Marka Gucci, uosobienie włoskiego dolce vita lat 50., najpierw podbiła Stany Zjednoczone, a potem cały świat. Logo z podwójnym G oznacza bogactwo i przepych. Ikoniczny styl domu, transgresyjny i erotyczny glamour, wprowadził Tom Ford w końcówce XX wieku. Jednocześnie żadne inne modowe imperium nie może się poszczycić tak dramatyczną i chaotyczną historią jak dom Gucci. W 1995 roku światem wstrząsnęło morderstwo Maurizia Gucci. Wnuk założyciela, został brutalnie zamordowany w 1995 roku na zlecenie swojej byłej żony, Patrizii Reggiani. która po rozwodzie czuła się upokorzona i obawiała się utraty statusu. Kobieta została skazana na 29 lat więzienia, później wyrok skrócono do 26 lat. Tragedia była inspiracją dla filmu "Dom Gucci" w reżyserii Ridleya Scotta z Adamem Driverem i Lady Gagą w rolach głównych.

Maurizio Gucci i Patrizia Reggiani Maurizio Gucci i Patrizia Reggiani

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez ARTE.tv Polska (@arte.tv_pl)


mo, mat. prasowe