AI wykryje alergię

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 20:23
Polski system sztucznej inteligencji do wykrywania alergii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Africa Studio

Polski system sztucznej inteligencji medycznej SkinLogic został stworzony do precyzyjnej, automatycznej analizy skórnych testów alergicznych.

Prace nowym urządzeniem prowadził multidyscyplinarny zespół naukowców złożony z inżynierów z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej oraz ze specjalistów od multispektralnego obrazowania medycznego i lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Jak tłumaczą badacze: „Głównym przeznaczeniem SkinLogic jest automatyzacja odczytu skórnych testów alergicznych. System działa w oparciu o techniki multispektralnego (wielowidmowego) obrazowania medycznego z wykorzystaniem widma w dalekiej poczerwieni (LWIR)”.

Publikacja dotycząca projektu została opublikowana w czasopiśmie „Scientific Reports”. Jak możemy wyczytać: „Z Wykorzystana w urządzeniu głowica HYBRID II posiada unikalny układy sensorów, które w połączeniu z systemem sztucznej inteligencji dokładnie szacują nasilenie alergii, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka błędnego rozpoznania, do jakiego może dojść podczas diagnozy przy użyciu standardowych metod, prowadzonej przez człowieka”.

 

 

Zobacz więcej na temat: sztuczna inteligencja alergia