Polskie Radio
Section05
sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja – największe wyzwanie dla szkół i nauczycieli

W ciągu ostatnich dwóch lat ChatGPT rozpoczął prawdziwą rewolucję w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta rewolucja dotarła także do szkół, a nauczyciele muszą się z nią zmierzyć, gdyż dostęp do czatu ma dzisiaj właściwie każdy posiadacz smartfona, a więc także uczniowie. Dlatego będą prowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA ChatGPT sztuczna inteligencja szkoła nauczyciel Piotr Firan Trójka

Sztuczna inteligencja w polskiej szkole - dla nauczycieli i dla uczniów

Eksplozja popularności sztucznej inteligencji to kwestia ostatnich miesięcy, niemniej jednak ten temat jest obecny w polskiej szkole już od jakieś czasu. - Wielu nauczycieli wykorzystywało ją wcześniej i będzie korzystać z niej teraz. Naszym zadaniem jest pomóc im w tej pracy - mówi Michał Przymusiński, przewodniczący Rady ds. AI przy Ministerstwie Edukacji i Nauki. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA edukacja szkoła sztuczna inteligencja nowe technologie Mateusz Kulik

Czy AI pożre literaturę? "Nie można tego wykluczyć"

- W krótkim czasie moduły językowe sztucznej inteligencji dokonały tak dużego przeskoku, że pomysł stworzenia powieści wielotomowej, wielowątkowej, z charakterystycznym stylem autorskim wcale nie wydaje się niemożliwy do zrealizowania - mówi Igor Banaszczyk, polonista i twórca kanału "Grafzero - Vlog Literacki". 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka literatura KSIĄŻKA sztuczna inteligencja nowe technologie Martyna Matwiejuk

PR24 Wygenerowany głos premiera Morawieckiego w spocie PO. Dr Kawecki: podchodzę do tego krytycznie

- Niezależnie od tego, jaka opcja polityczna by wykorzystała deepfake, nie oznaczając go jako deepfake, podchodzę do tego krytycznie. Jestem przekonany, że wraz z rozpowszechnieniem się tej technologii pojawią się również pozwy związane z naruszeniem dóbr osobistych osób, których dane są wykorzystywane do stworzenia deepfake'ów - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Platforma Obywatelska sztuczna inteligencja Mateusz Morawiecki wybory 2023 kampania wyborcza

Sztuczna inteligencja na usługach hakerów. Jak się chronić?

Oszuści mogą "podsłuchać" wpisywane hasło, a pomaga im w tym sztuczna inteligencja. Według brytyjskich naukowców, skuteczność stworzonych narzędzi jest bardzo wysoka. Można jednak się przed hakerskimi atakami uchronić.  Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa, podpowiada, jak to zrobić.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński sztuczna inteligencja cyberprzestępczość oszustwo hakerzy Martyna Ogonek

Rolnictwo wczoraj, dziś i jutro. "Wchodzimy w erę 5.0"

- Dzisiaj mamy rolnictwo 4.0, czyli rolnictwo precyzyjne, ale coraz bliżej nam do nowej ery -  rolnictwa 5.0, w którym pewna decyzyjność nie będzie już pozostawiona człowiekowi, tylko systemom algorytmów, o którym mówi się „sztuczna inteligencja” - przekonuje prof. Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA rolnictwo rolnicy nowe technologie sztuczna inteligencja Oliwia Krettek

Robot - twój przyjaciel. Sztuczna inteligencja lekiem na samotność?

Roboty wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić pomoc w zwalczaniu epidemii samotności - tak twierdzą naukowcy z USA i Australii, i przedstawiają konkretne wskazówki dla rządów, twórców technologii, lekarzy i ustawodawców, które mają przyczynić się do rozwoju tej metody walki z izolacją społeczną na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka NAUKA sztuczna inteligencja psychologia Jeremi Angowski robot robotyka Weronika Puszkar