Świat jest bardziej zielony niż 20 lat temu!

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 14:12
Chiny i Indie są liderami wzrostu zazieleniania gruntów.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Mimo zmian klimatu, są też i te dobre informacje. Satelity NASA ujawniły zaskakujące źródło nowych obszarów zieleni. Ku zaskoczeniu są to Chiny i Indie. Badanie pokazuje, że te dwa kraje z największą populacją na świecie są liderami wzrostu zazieleniania gruntów.

Jak donosi portal fpięć: „Aparat nazwano MODIS, a jego dane o wysokiej rozdzielczości dostarczają bardzo dokładnych informacji, pomagając naukowcom w opracowywaniu szczegółów tego, co dzieje się z ziemską roślinnością”.

Zazielenianie planety w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci oznacza wzrost powierzchni liści na roślinach i drzewach, odpowiadający powierzchni wszystkich lasów deszczowych Amazonii.

Jak powiedział mówi główny autor badania, Chi Chen z Wydziału Ziemi i Środowiska na Uniwersytecie Bostońskim w Massachusetts: „W porównaniu z początkiem XXI wieku każdego roku pojawiają się dwa miliony mil kwadratowych dodatkowej powierzchni zielonych liści – to wzrost o 5 procent. Chiny i Indie odpowiadają za jedną trzecią zazieleniania, mimo że posiadają tylko 9 procent wegetatywnej powierzchni planety. To zaskakujące odkrycie, biorąc pod uwagę ogólną koncepcję degradacji gleby w zaludnionych krajach w wyniku nadmiernej eksploatacji”.

Zobacz więcej na temat: zmiany klimatyczne