Tegoroczny laureat nagrody Nobla jednym z pięciu naukowców docenionych dwukrotnie

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 17:45
Tegoroczny noblista w dziedzinie chemii, Amerykanin K. Barry Sharpless otrzymał Nobla już po raz drugi. Tym samym wszedł do elitarnego grona piątki naukowców, którzy zdobyli tę nagrodę dwukrotnie.   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Marek Rybar

Po raz pierwszy Sharpless otrzymał Nagrodę Nobla - również w dziedzinie chemii, obok dwójki innych naukowców, już w 2001 r. za asymetryczną katalizę reakcji utleniania. Tym samym wszedł do elitarnego grona piątki naukowców, którzy zdobyli tę nagrodę dwukrotnie. Poza nim wyróżnienie to otrzymali: John Bardeen, Marie Skłodowska-Curie, Linus Pauling i Frederick Sanger

W tym roku Nobla otrzymali Carolyn R. Bertozzi (USA), Morten Meldal (Dania) i Karl Barry Sharpless (USA) „za rozwój chemii klik i bioortogonalnej”. Chodzi o reakcje, które pozwalają w prosty sposób tworzyć złożone cząsteczki i badać żywe komórki bez szkody dla nich samych.

„Tegoroczna Nagroda w dziedzinie chemii dotyczy nie komplikowania spraw, ale pracy z tym, co łatwe i proste. Cząsteczki funkcjonalne można zbudować w prosty sposób” – zaznaczył Johan Åqvist z Komitetu Noblowskiego.

Laureaci podzielą się 10 milionami koron szwedzkich (w dniu przyznania nagrody nieco ponad 900 000 dolarów).

Zobacz więcej na temat: Nobel nagroda Nobla