Polskie Radio
Section05
nagroda Nobla

Rewolucja pod szkiełkiem. Robert Koch i jego bakterie

Zarazki wywołujące choroby? W XIX wieku większość lekarzy odrzucano taką możliwość. Bardziej atrakcyjna wydawała się teoria samorództwa sprzed 2200 lat. Ideę tę obalił Ludwik Pasteur, ale dopiero Robert Koch w naukowy sposób udowodnił chorobotwórczość niektórych drobnoustrojów.
Zobacz więcej na temat:  Robert Koch bakterie gruźlica Wrocław Niemcy epidemia wąglik nagroda Nobla medycyna lekarz choroby zakaźne choroba choroby płuc HISTORIA

Rosyjski noblista dla BBC: Rosjanie są napromieniowani propagandą promującą broń i wojnę atomową

W wywiadzie dla BBC Dmitrij Muratow, redaktor naczelny opozycyjnej rosyjskiej "Nowej Gaziety" i laureat pokojowej Nagrody Nobla, powiedział, że "ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą państwowych mediów, która teraz promuje broń i wojnę atomową". Dodaje, że wierzy w nowe pokolenie Rosjan, które w dużej mierze sprzeciwia się wojnie na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie armia siły zbrojne wojna 2023 propaganda nagroda Nobla

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. Dziś mija 67. rocznica jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

83 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera

Szymborska mniej poważna. Absurd w twórczości poetki

Rok 2023 to oficjalnie Rok Wisławy Szymborskiej. Wszystko dlatego, że w lipcu minie setna rocznica urodzin poetki. W środę (1.02) minęła natomiast 11. rocznica śmierci noblistki. W związku z tym audycję "Moje książki" poświęciliśmy tej części twórczości, która świadczyła o ogromnym poczuciu humoru Szymborskiej.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Magda Mikołajczuk nagroda Nobla Michał Rusinek Kornel Filipowicz poezja

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 11 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura polska literatura poezja HISTORIA historia Polski

Wspominając Szymborską: "W garderobie natury jest kostiumów sporo"

- To zdumiewające, jak ona przystawała do swoich wierszy, jak ręka i rękawiczka. Czy jej wiersze były, jakie były, ponieważ ona była taka. Czy ona się na wzór swoich wierszy ukształtowała - tego nie umiem powiedzieć, ale miałam okazję oglądać podobieństwo jej i jej wierszy - opowiadała o Wisławie Szymborskiej w Dwójce pisarka i dziennikarka Joanna Szczęsna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Wisława Szymborska nagroda Nobla literatura poezja wiersze Dorota Gacek Rok Wisławy Szymborskiej