Niewidzialna maska antywirusowa!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 11:13
Naukowcy z Technion-Israel Institute of Technology w Hajfie opracowali  niewidzialną maskę, która chroni użytkowników przed przenoszeniem Covid, MERS, grypy i innych wirusów, poinformował w niedzielę The JerusalemPost.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: evrymmnt/Shutterstock

Maseczki na twarz chronią ich użytkowników przed zagrażającymi życiu infekcjami dróg oddechowych, jednakże pojawiają się też minusy związane z ich noszeniem. Eksperci zauważają, że powodują one szkodliwe skutki psychologiczne, takie jak ograniczenie identyfikacji twarzy i rozpoznawania emocji, utrudniając ludziom zrozumienie, co mówią ci, którzy je noszą.

Stąd też, zespół kierowany przez profesorów Moshe Shohama i Davida Greenblatta wynalazł innowacyjne rozwiązanie tego problemu. Opracowali niewidzialną „osłonę powietrzną” przed twarzą użytkownika. Jak wyjaśniają: „Strumień powietrza wytwarzany jest przez niewielkie, lekkie urządzenie montowane na daszku czapki. Wydmuchuje on wszelkie wirusy sprzed twarzy osoby noszącej maskę, osłaniając oczy, nos i usta bez ograniczania tożsamości twarzy, rozpoznawania emocji lub komunikacji ustnej. Filtr powietrzny jest również wielokrotnego użytku, dzięki czemu nie zanieczyszcza środowiska, tak jak stosowane na całym świecie jednorazowe filtry plastikowe”.

Zobacz więcej na temat: maseczka