Polskie Radio
Section05
maseczka

Noszenie maseczek ochronnych - obowiązek prawny czy moralny?

Coraz więcej Polaków nie nosi maseczek. Czy posypią się  pozwy przeciwko temu obowiązkowi? To możliwe. Część rodziców nie zgadza się by ich dzieci nosiły maseczki w szkołach i zgłasza się do prawników. Robi to też wiele osób, które chcą uniknąć płacenia kar za to, że nie założyły maseczki np. w komunikacji miejskiej czy w sklepie. 
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Koronawirus w Polsce maseczka Ministerstwo Zdrowia prawo regulacje

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową strategię walki z koronawirusem

Według przewidywań jesienią czeka nas kolejna fala zakażeń. W czwartek 3 września w siedzibie Ministerstwa Zdrowia odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister Adam Niedzielski zaprezentował nową strategię mającą utrzymać pandemię pod kontrolą. Polską służbę zdrowia czeka trudne zadanie polegające na oddzieleniu chorych na COVID-19 od osób przechodzących grypę i inne choroby wirusowe powszechne o tej porze roku.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski koronawirus Koronawirus w Polsce maseczka maseczki konferencja strategia

PORADNIK Kiedy mamy obowiązek noszenia maseczki i jakie kary grożą za jej brak? Zobacz wytyczne

- Obowiązek noszenia maseczek nadal istnieje - przypominał niedawno rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Apelował jednocześnie do właścicieli sklepów i sprzedawców, aby nie wpuszczali ludzi bez maseczek. Za nieosłonięcie twarzy grozi policyjny mandat, kara sądowa lub kara administracyjna od sanepidu. Przypominamy zasady bezpieczeństwa w czasie epidemii.
Zobacz więcej na temat:  maseczki maseczka społeczeństwo zdrowie Koronawirus w Polsce policja służby i bezpieczeństwo POLSKA infografika

Koronawirus w Polsce. Kto nie musi nosić maseczki?

Od momentu wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń (30.05) wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa częściowo zniesiony został obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Nadal trzeba zakrywać usta i nos w sklepach, pojazdach komunikacji publicznej i kościołach. Kto jest zwolniony z noszenia maseczki nawet w przestrzeniach zamkniętych?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce maseczka zdrowie infografika

Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maciej Walecki Mateusz Morawiecki Marek Posobkiewicz maseczka maseczki koronawirus Koronawirus w Polsce

Prof. Fedorowski: noszenie maseczek ma aspekt psychospołeczny i medyczny

- W Polsce przyjęliśmy strategię, która pozwoliła na uniknięcie przeciążenia służby zdrowia w szczycie zachorowań - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, członek światowej grupy roboczej "Beyond COVID-19" zorganizowanej przez International Hospital Federation z siedzibą w Genewie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Gromadzki POLSKA koronawirus epidemia pandemia maseczka

"Mieszkańcy UE będą bezpieczni". Unijna komisarz podziękowała ministrowi zdrowia za ostrzeżenie ws. maseczek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski otrzymał podziękowania od Stelli Kyriakides, unijnej komisarz ds. zdrowia, za ostrzeżenie ws. maseczek przekazanych Polsce przez Komisję Europejską. - Za to, że dzięki nam mieszkańcy UE będą mogli być bezpieczni - powiedział wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Łukasz Szumowski infografika COVID-19 zdrowie maseczka maseczki