Roboty a mrówki

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2022 12:30
Zbiorowa inteligencja mrówek stała się inspiracją dla opracowania współpracujących ze sobą robotów.
zdjecie ilustracyjne
zdjecie ilustracyjneFoto: shutterstock/nikvasil6

Naukowcy z Uniwersytetu Harwarda zainspirowali się mrówkami w projektowaniu nowego rodzaju robotów. Opracowali proste maszyny, które potrafią współpracować w wykonywaniu złożonych zadań.

Jak opisują na łamach periodyku Elife: „Pojedyncze mrówki to względnie proste stworzenia, razem jednak okazują się zdolne do wykonywania złożonych zadań, takich jak budowanie skomplikowanych konstrukcji, wyszukiwanie pożywienia, obrona, komunikowanie się”.

Badanie eksperci zaczęli od obserwacji czarnych mrówek (Camponotus pennsylvanicus) podczas wykonywania przez nie zadania. Naukowcy zaobserwowali, że insekty początkowo stykają się czułkami, następnie zaś zaczynają gromadzić się wokół miejsc, gdzie najczęściej kontaktowały się ze sobą. Gdy tylko kilka mrówek zaczynało kopać tunel w ogrodzeniu, inne zaraz do nich dołączyły. Zespół opracował matematyczny model udziału pojedynczych mrówek w pracy zespołowej.

Jak podaje naukowe pismo: „Badacze opracowali proste roboty, które nazwali RAnts (ants – mrówki). Zamiast chemicznych feromonów, służących mrówkom do komunikowania się, roboty używały świetlnych sygnałów. Miały komunikować się i współpracować podobnie jak mrówki. Naukowcy chcieli się przekonać, jak w przypadku robotów wyglądać będzie wykonanie podobnego zadania”.

Naukowcy mają nadzieję, że roboty działające na podobnych zasadach w przyszłości mogą być wykorzystywane podczas akcji ratunkowych, eksploracji innych ciał niebieskich lub trudno dostępnych miejsc na Ziemi.

Zobacz więcej na temat: robotyka technologie