Polscy fizycy nagrodzeni w Paryżu

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 11:41
Podczas 15. Międzynarodowego Turnieju Fizyków drużyna Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zdobyła pierwsze miejsce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Z międzynarodowych zawodów w podparyskim Palaiseau polscy fizycy wracają ze złotym medalem. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego wygrali z fizykami z 18 drużyn z całego świata. Jak czytamy na stronie internetowej stołecznej uczelni, drużyna składała się ze studentów studiów pierwszego stopnia Wydziału Fizyki UW na kierunkach astronomia i fizyka. Młodzi badacze toczyli potyczki na najlepsze rozwiązanie, dyskutując o problemach fizycznych z koleżankami i kolegami z innych uczelni.

"Uczestnicy rozwiązują ogłaszane z ponadpółrocznym wyprzedzeniem zadania dotyczące fizyki spotykanych na co dzień zjawisk, które nie doczekały się jeszcze satysfakcjonującego wyjaśnienia, a następnie przedstawiają te rozwiązania przed międzynarodowym jury" – czytamy na stronie UW - "Nie przypomina to zwykłego egzaminu, gdyż rozwiązania mogą być krytykowane i ulepszane przez innych uczestników - wywiązuje się stąd często prawdziwa naukowa dyskusja! To właśnie stanowi o wyjątkowości turnieju, który kształci umiejętności prowadzenia prawdziwej debaty naukowej przez studentów".

mk

Zobacz więcej na temat: fizyka