Polskie Radio
Section05
fizyka

Jak wykorzystać fale elektromagnetyczne o bardzo wysokiej częstotliwości?

Prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych dla polskiego badacza. W ostatnim konkursie ERC Advanced Grants środki na realizację projektu TERAPLASM otrzymał prof. Wojciech Knap. Celem badań polskiego uczonego jest zastosowanie elektromagnetycznych fal terahercowych, czyli takich o bardzo wysokiej częstotliwości, w komunikacji takiej jak telefonia komórkowa i WiFi kolejnych generacji, systemach obrazowania, wykrywania i monitorowania obiektów, a nawet substancji chemicznych.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski odkrycia i ciekawostki fizyka Fundacja na rzecz Nauki Polskiej NAUKA

Maria Skłodowska-Curie. Polka wszech czasów

To prawdziwa prekursorka. Była pierwszą kobietą z nagrodą Nobla, pierwszą profesorką na Sorbonie, jedną z pierwszych kobiet, które prowadziły samochód. Przez całe życie przełamywała stereotypy. W 2011 roku została uznana Polką wszech czasów w plebiscycie Muzeum Historii Polski i magazynu historycznego "Mówią Wieki". W pełni zasłużenie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Maria Skłodowska-Curie nagroda Nobla Piotr Curie fizyka chemia

Walka z tarciem jako strategia ekologiczna

Tarcie towarzyszy nam na każdym kroku. Otacza nas. Dzięki tarciu chodzimy i jeździmy. Tarcie sprawia, że nasze obuwie się nie ślizga, że trzymane w rękach przedmioty nie wypadają, że opony naszych pojazdów zapewniają niezbędną do nadania ruchu przyczepność.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy przepisy drogowe POLSKA społeczeństwo samochód samochody pogoda wypadek bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze ekologia fizyka tarcie

Moc i moment obrotowy – czym są?

Czym są podawane przez producentów parametry? Wbrew pozorom wyjaśnienie jest proste i jednoznaczne. Mniej więcej do lat 70. w danych technicznych motocykli podawano jedynie moc. Później coraz częściej zamieszczano również wartość momentu obrotowego. Czym się jedno od drugiego różni?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio ŚWIAT POLSKA poradnik samochód społeczeństwo bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowcow 24 radio kierowcow radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ polskie radio kierowcy fizyka

Opory ruchu pojazdu

O tym, że silnik napędza samochód, nie trzeba nikogo przekonywać. Podczas jazdy silnik ciągle zużywa paliwo i ciągle przekazuje na koła siłę napędową. Jeśli siła ta równoważy przeciwnie skierowaną siłę oporów, to pojazd będzie się poruszać ze stałą prędkością. Jeśli siła napędowa przewyższa siłę oporów, będzie przyspieszać aż do momentu zrównoważenia siły napędowej sumaryczną siłą oporów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy POLSKA społeczeństwo samochód samochody warsztaty warsztat naprawa fizyka

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Jak organizmy żywe funkcjonują w środowisku wodnym?

Woda – to hasło 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Dlaczego dla mikroskopijnych organizmów woda zachowuje się, jakby była bardzo lepka, tak jak na przykład miód? W "Eurece" sprawdziliśmy, jaki jest przepływy cieczy w wąskich szczelinach i co się dzieje, gdy dwie różne ciecze muszą przepłynąć przez wąski otwór.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski woda Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 NAUKA fizyka

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

Charakterystyki silników spalinowych

Któż z kierowców nie słyszał wychwalanych w prasie motoryzacyjnej „elastycznych” silników, płaskiego przebiegu momentu obrotowego i tym podobnych. Głębiej niestety marketing już nie sięga, bo dalej zaczyna się wiedza techniczna. Dziś postaram się to zagadnienie trochę przybliżyć.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody Polskie Radio samochód fabryka naprawa mechanika fizyka

NASZ WYWIAD Czarnobyl. Serial a rzeczywistość. Pytamy fizyka jądrowego

Popularny serial "Czarnobyl" przedstawia historię przebiegu i skutków katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Czy wizja ukazana w produkcji odzwierciedla wypadki sprzed 36 lat? Co naprawdę wydarzyło się w kwietniu 1986 roku? Czy po ponad trzech dekadach wyciągnęliśmy wnioski z czarnobylskiej katastrofy?
Zobacz więcej na temat:  Czarnobyl elektrownia atomowa fizyka HISTORIA energia atomowa magazyn wakacyjny wakacje 2021

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

31 marca 1727 roku zmarł sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki