Aktywność fizyczna to dobre lekarstwo na bóle po leczeniu onkologicznym

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 23:53
Pacjenci chorujący na raka mogą odczuwać często silny, nieustający ból. Już wcześniej naukowcy wykazali, że sport łagodzi różne rodzaje bólu. Wpływ aktywności fizycznej jednak na ból związany z chorobą nowotworową pozostawał niejasny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com/Studio Romantic

Badacze z University of Melbourne w Australii pod lupę wzięli informacje i analizy wyników ponad pięćdziesięciu tysięcy osób dorosłych, u których nie stwierdzono choroby nowotworowej oraz ponad dziesięć tysięcy osób, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór. Specjaliści zalecają od 150 do 300 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o umiarkowanej intensywności lub od 75 minut do 150 minut tygodniowo ćwiczeń aerobowych o dużej intensywności.

"Wśród uczestników, u których w przeszłości zdiagnozowano nowotwór, osoby przekraczające zalecany poziom aktywności fizycznej były o 16 proc. mniej skłonne do zgłaszania bólu o nasileniu od umiarkowanego do silnego w porównaniu z tymi, których aktywność fizyczna była niższa od zaleczanej. Ponadto w porównaniu z osobami, które pozostawały nieaktywne, te, które utrzymywały stałą aktywność lub stały się aktywne w starszym wieku zgłaszały mniejszy ból" - zaznaczyli naukowcy z University of Melbourne w Australii.

mk