Nowe Technologie

Research at Intel: nowe spojrzenie na przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2012 00:00
Podczas 10. edycji imprezy Research at Intel pokazano ponad 20 innowacyjnych projektów badawczych, które przyczynią się do kształtowania przyszłości technologii.
Research at Intel: nowe spojrzenie na przyszłość
Foto: Glow Images/East News

 

Ośrodek Intel ISTC-Social ma siedzibę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine i działa we współpracy z grupami badaczy z Cornell, Georgia Tech, Uniwersytetu Indiany i NYU. Ośrodek jest kolejną 15-milionową inwestycją, która kończy wstępny, 5-letni program ISTC o wartości 100 mln dol., zapowiedziany w styczniu 2011 r. Podobnie jak sześć pozostałych ośrodków ISTC, zajmujących się dużymi zbiorami danych, przetwarzaniem w chmurze, systemami wbudowanymi, przetwarzaniem wizualnym, bezpieczeństwem i upowszechnianiem technologii komputerowych, nowe centrum przetwarzania społecznościowego ma na celu zacieśnienie współpracy między Intelem a światem akademickim. Ośrodek ma stworzyć nowy paradygmat przetwarzania danych i prowadzić innowacyjne badania w ramach społeczności socjologów i technologów.

 

Ośrodek ISTC-Social skupi się na badaniu technologii informatycznych i mediów cyfrowych jako zjawisk społecznych i kulturowych. Życie cyfrowe i życie społeczne będą się coraz ściślej splatać — co w kręgach akademickich określa się mianem „trzeciej fali” społecznościowego przetwarzania danych — otwierając drogę do innowacji takich jak np. wykorzystanie narzędzi cyfrowych przez ludzi do nawiązywania relacji mających na celu zmienianie świata. Ośrodek ISTC-Social będzie badać, jak ludzie używają technologii sieciowych, mobilnych i chmurowych, aby wykorzystywać nowe szanse na postęp.

 

Demo „Facets of Future Life”

 

Demonstracje Research at Intel znajdują się w czterech interaktywnych strefach połączonych interdyscyplinarnym „Centrum zrównoważonego życia”, które prezentuje inteligentne miasto, dom i biuro przyszłości:

 


  • Moje życie. Technologie sterowane gestami i kontrolujące zużycie energii, które wzbogacają domowe życie; czujniki, które pozwalają wyobrazić sobie świadome otoczenia, bezpieczne środowisko niewymagające od ludzi noszenia kluczy; aktualizacja wirtualnej przebieralni „Magiczne lustro” z trójwymiarowymi awatarami, które dokładnie odzwierciedlają kształt ciała i poruszają się w realistyczny sposób; oraz technologia, która umożliwia wyświetlanie i interakcję z treściami multimedialnymi na dowolnych powierzchniach, takich jak ściana pokoju albo kuchenny blat.

 


  • Mój samochód. Innowacje badające relacje zachodzące między człowiekiem, drogą i kanałami przekazywania informacji w celu zwiększenia komfortu jazdy. Jedna z demonstracji pokazuje prototypowy system reflektorów, który zapewnia kierowcom dobrą widoczność w deszczu. Wykorzystując oprogramowanie i architekturę Intela do obrazowania i obliczeń, technologia ta zapobiega oświetlaniu kropel deszczu.

 


  • Moja praca. Lepsze spotkania, godne zaufania usługi chmurowe i analiza wizualna mogą zmienić sposób, w jaki pracujemy. Inteligentny asystent konferencyjny łączy kilka technologii, aby zapewnić transkrypcję, wyświetlanie napisów i tłumaczenie podczas spotkań; trzy demonstracje podejmują wyzwanie obsługi dużych zbiorów danych („Big Data”), wykorzystując algorytmy wizualizacji i optymalizacji do identyfikowania ważnych wzorców i relacji, aby zachęcać do eksploracji, ułatwiać odkrywanie wiedzy i wspierać podejmowanie decyzji.
  • Kluczowe technologie. Fundamentalne innowacje, które ukształtują przyszłe pojazdy oraz witryny internetowe i staną się portalami do przyszłych wrażeń technologicznych. Strefa ta prezentuje szeroką gamę technologii: prace ośrodka ISTC zajmującego się wizualnym przetwarzaniem danych, w tym podstawowe technologie, które pozwolą na tworzenie realistycznych, skalowalnych postaci w czasie rzeczywistym, które będą zachowywać się w naturalny sposób; wyświetlanie treści 3D w przeglądarkach za pomocą technologii „River Trail”; nowatorskie techniki ochrony prywatności danych użytkownika w chmurze przy użyciu rozpoznawania twarzy do uwierzytelniania użytkowników; oraz inteligentny serwer wideo, który może wysyłać strumień wideo do kilku urządzeń klienckich jednocześnie, dopasowując go do typu urządzenia.
  • Zrównoważone życie. Technologie i usługi, które zapewnią ludziom, dostawcom usług, władzom i urządzeniom możliwość interakcji w godnym zaufania środowisku. W Intel Labs powstały różnorodne innowacyjne czujniki, agregatory oprogramowania, aktywatory i interfejsy, które wspólnie pozwolą na podjęcie tych wyzwań. Pokazywane będą technologie, które zarządzają zużyciem energii w domu, inteligentne budynki biurowe ze zlokalizowaną kontrolą, a także intelowskie czujniki, które przydają się w takich zastosowaniach, jak ograniczanie zatorów na drogach, monitorowanie jakości wody i powietrza, a nawet infrastruktura stacji do ładowania pojazdów elektrycznych.Zobacz więcej na temat: intel