Nowe Technologie

Jaki wybrać monitor do 1000 zł?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 07:35
Monitor to w komputerze stacjonarnym bardzo ważna rzecz. Nawet jeżeli pecet zapewnia wydajność pozwalającą na osiąganie oszałamiającego obrazu (np. w grach), to nadal trzeba mieć na czym ten ostry jak brzytwa obraz oglądać.
Dell 23 LED U2312HM
Dell 23’’ LED U2312HMFoto: dell.com

Zapraszamy do krótkiego poradnika, w którym pomożemy Wam dobrać odpowiedni monitor do 1000 zł.

Rozmiar

Wbrew pozorom niesamowicie ważny aspekt. Pomijając aspekt dostępnej ilości miejsca na biurku, kupno za małego lub zbyt dużego urządzenia negatywnie wpłynie na obraz. Do zastosowań domowych bardzo dobre są monitory o przekątnej 21-27 cala. Nie są to jeszcze ogromne ekrany na których łatwo się pogubić, ale oferują już świetnej jakości obraz w wysokiej rozdzielczości, bez efektów rozciągnięcia w pionie lub w poziomie.

Rozdzielczość

Obecnie niemal wszystkie topowe smartfony i kamery nagrywają obraz Full HD, czyli w rozdzielczości 1920x1080. Coraz więcej takich materiałów pojawia się też w Sieci (np. na Youtube), pod taką rozdzielczość tworzone są też gry i filmy. Dlatego szukajmy od razu urządzeń oferujących taką rozdzielczość.

Podświetlenie

Współczesne monitory oparte są na technologii LED. Niemal każdy model ma podaną jasność podświetlenia matrycy. Rozsądne minimum to 200 cd/m2, ale jeśli monitor stoi blisko okna i często świeci na niego słońce, to zalecamy się panel o jasności nawet 250 lub 300 cd/m2.

Czas reakcji matrycy

Ten parametr określa, ile czasu zajmuje monitorowi wyświetlenie zmiany obrazu. Najlepsze czasy reakcji są w przedziale 1-5 milisekund. Jest to szczególnie ważne dla graczy, którym powinno zależeć na natychmiastowej reakcji.

Złącza

Bardzo popularnym złączem jest teraz HDMI, dzięki któremu można łatwo podpiąć do monitora kamerę video lub aparat. Zamiast niego wiele modeli wyposażonych jest w wyjście DVI/D-Sub i w takim przypadku warto sprawdzić, czy posiadany laptop, projektor lub inny sprzęt który będziemy podłączać do ekranu jest zgodny. Oczywiście można kupować potem przejściówki, jest to jednak mało wygodne.

Tuner TV

Istnieją monitory z wbudowanym tunerem TV. Pozwala to zaoszczędzić miejsca i pieniędzy, bowiem nie trzeba kupować osobno telewizora. Przy kupnie takiego urządzenia warto zwrócić uwagę na to, czy jest możliwość montażu na ścianie i czy ma funkcję obrazu w obrazie (PIP) - to sposób na wyświetlanie wielu obrazów w tym samym czasie na jednym ekranie. Możemy więc np. oglądać film z włączonym Skype.

TOP5 monitorów do 1000 zł w Agito.pl:

1. Asus 23.6’’ LED VS247N
Asus 24" LED VS247N to nowoczesny, panoramiczny 23.6 calowy monitor LED, charakteryzujący się rozdzielczością ekranu 1920 x 1080 pikseli oraz czasem reakcji 5 ms. Kontrast jest wysoki, a jasność matrycy to 250 cd/m2. Parametry te zapewniają ostry obraz i odpowiedni poziom jasności. Cena w Agito.pl – około 575 zł.
2. Dell 24’’ LED U2412M
Monitor panoramiczny LCD z podświetleniem LED o przekątnej ekranu 24 cali. Natywna rozdzielczość ekranu wynosi 1920 x 1080 pikseli, czas reakcji matrycy to 5 ms a jasność jest na poziomie 250 cd/m2. Monitor można obrócić w pionie dla wygodnej pracy biurowej. Dostępny jest on w sklepie internetowym Agito.pl w cenie ok .749 zł.
3. Dell 23’’ LED U2312HM
Monitor panoramiczny LCD z podświetleniem LED o przekątnej ekranu 23 cali. Natywna rozdzielczość ekranu wynosi 1920 x 1080 pikseli, czas reakcji matrycy to 8 ms a jasność jest na poziomie 300 cd/m2. Monitor objęty jest trzyletnią gwarancją producenta. W ramach usługi Next Business Day (Serwis u klienta następnego dnia) do klienta wysyłany jest technik w celu naprawy bądź wymiany monitora pod wskazanym przez klienta adresem. Cena w Agito.pl – około 758 zł.
4. IYAMA 24’’ LED Prolite X2483HSU-B1
Matryca AMVA+ gwarantuje najwyższą jakość odwzorowania kolorów ( 24 bit True Colour) i szerokie kąty widzenia. Monitor wyposażony jest w dodatkowe głośniki stereo i objęty gwarancją na martwe piksele do 30 dni od daty zakupu. Produkt dostępny w sklepie agito.pl za ok. 789 zł.
5. LG 24" LED M2452D-PZ
Monitor panoramiczny z wbudowanym tunerem TV o przekątnej ekranu 24 cali z podświetleniem LED. Charakteryzuje się doskonałej jakości matrycą Full HD wiernie odwzorowującą naturalne kolory. Natywna rozdzielczość ekranu wynosi 1920 x 1080 pikseli, czas reakcji matrycy to 5 ms a jasność 250 cd/m2. Posiada funkcję PIP. Cena w Agito.pl – około 743 zł.

I to już wszystko! Jak widać, wybór monitora ogranicza się do porównania kilku kluczowych parametrów, a do 1000 zł da się dostać świetnej jakości urządzenie dopasowane do naszych potrzeb. Przyjemnych zakupów!autor: erka

Zobacz więcej na temat: agito monitor PC