Nowe Technologie

Premiera Ashampoo Burning Studio 14 - test subiektywny

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:15
Niemiecki producent oprogramowania Ashampoo, w tym roku świętuje swoje 14-lecie istnienia na rynku. Z tej okazji została wydana nowa wersja topowego programu Ashampoo Burning Studio 14.
Premiera Ashampoo Burning Studio 14 - test subiektywny

Mniej „siedzącym” w temacie, oraz tym osobom, które na co dzień nie korzystają z aplikacji tego producenta, ostatnia wersja do wypalania płyt nosiła numer 12.

Jak poinformował Dyrektor generalny firmy Ashampoo, Sebastian Schwarz: „Ashampoo zostało założone w 1999 opierając się na przekonaniu do dystrybucji cyfrowej. To było 14 lat temu. W świetle naszych urodzin, zdecydowaliśmy się przeskoczyć numer 13, jako liczbę przynoszącą pecha w wielu kulturach”.

  • Wśród nowości warto wymienić automatyczne pobieranie okładek (z serwisu Amazon) zgrywanych płyt. Kolejną nowością jest wypalania płyt z danych i ich od razu szyfrowanie.
  • Dzięki ogromnemu sukcesowi smartfonów i tabletów, kopie zapasowe odgrywają równie ważną rolę. Deweloperzy dołączyli również funkcję kopii zapasowej nie tylko danych PC, ale i urządzeń mobilnych. Należy wymienić takie urządzenia oraz systemy jak : Android i Apple oraz tablety (iPod, iPhone czy iPad).

Lekkie zmiany w interfejsie.

Nowa wersja zaliczyła lekki make-up menu głównego. Oprócz tego została funkcja „Usługi”, dzięki której mamy możliwość wysłania raportu o błędach, jakie przydarzyły się podczas użytkowania programu. Jednym z atutów tego programu, jest przejrzystość menu. Jest to taki znak rozpoznaczy. Od wersji 12 mamy również dostęp do widoku „Compact”owego. Dzięki temu w prostym kilku krokach możemy wypalić płytkę z danymi. Co warto podkreślić tylko wypalić. W tym trybie nie ma możliwości zgrania Audio CD, czy funkcji wypalenia kopii 1:1. W sumie brakuje mi tej ostatniej opcji w tym trybie.

Wypalimy krążki z danymi…

W kwestii wypalania, nie odnotowałem większych zmian. Poza jedną. Teraz mamy możliwość zabezpieczenia wypalanych danych za pomocą hasła. Jak sam program informuję, jeśli się zapomni utworzonego przez siebie hasła nie będzie możliwości w przyszłości odzyskania danych na płycie. Ponadto program obsługuje tzw. Wirtualne napędy o formatach: CUE/BIN oraz autorski twórców Ashampoo - ASHDISC.

…i wydrukujemy okładkę.

Możemy wybierać spośród kilkunastu gotowym wariantów. Bardziej ambitni znajdą ró2)nież coś dla siebie, gdyż  dostajemy możliwość stworzenia okładki od podstaw według własnego uznania.

Wypalanie i Zgrywanie CD-Audio

Oprócz nagrywania płyt Audio z muzyką, aplikacja potrafi również zgrywać płyty CD-Audio do takich formatów jak MP3, WMA, OGG, Wave, czy FLAC. Przy okazji identyfikacji tytułów utworów zapisanych na płycie aplikacja automatycznie wyszukuje i dodaje okładki albumów do rippowanych plików. Program korzysta z bazy okładek Amazon. W szczególności posiadacze smartphonów, oraz odtwarzaczy muzycznych będą ucieszeni.

Na 10 testowanych albumów 8 program znalazł bez problemu. W przypadku kiedy program nie znajdzie odpowiedniej do albumu okładki, pozostają dwie możliwości. Pierwsza skorzystać z wyszukiwarki okładek wbudowanej w program, bądź wgrać własną.

Możliwość tworzenia, edytowania, i wypalania filmów.

Najmniej odmienioną funkcją w stosunku do wersji 12, jest możliwość tworzenia, edytowania, i wypalania filmów. Zostało dodanych kilka prostych wzorów, które w zupełności wystarczą domowy „producentom” filmowym. Program prowadzi nas krok po kroku. O ile szybko można projekt , to już trochę czasu trzeba poczekać, zanim oczekiwany przez nas film z własnym menu zostanie przygotowany. Proces ten może trwać w zależności od długości materiału, nawet do 2 h.

Kopia zapasowa

Od wersji 6 programu Ashampoo Burnig Studio, funkcja kopii zapasowej jest stale rozwijana. Jak już wspominałam na samym początku twórcy wzbogacili funkcje kopii zapasowej, o możliwość tworzenia kopii zapasowej nie tylko danych na komputerze ale i również urządzeń mobilnych. Należy wymienić takie urządzenia oraz systemy jak : Android i Apple oraz tablety (iPod, iPhone czy iPad).

Podsumowanie

Pomyśleć,  że wersja 5 ważyła zaledwie 6 MB, teraz wersja 14 już 166. Pomimo tom w mojej subiektywnej ocenie jest to jeden z najlepszych płatnych programów do wypalania krążków od lat. Ma poukładane menu, w którym trudno się zgubić. Jeśli bogatego w funkcje, ale prostego w użyciu programu, ta aplikacja jest dla Ciebie. Jeżeli nie chcesz wydawać pieniędzy na program, producent oferuje okrojoną bezpłatną wersję Ashampoo Burning Free.autor: Mikołaj Radziwonowicz