X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Wallenberg
Section05Section06

To jeden z największych bohaterów II wojny światowej. Jako młody szwedzki dyplomata, latem 1944 przybył do Budapesztu i natychmiast przystąpił do akcji ratowania zagrożonych zagładą Żydów. Zapłacił za to najwyższą cenę.

W Budapeszcie Wallenberg masowo dostarczał prześladowanym Żydom szwedzkie dokumenty, świadectwa chrztu, paszporty, obywatelstwa. W taki sposób, wspólnie z działaniami Nuncjatury Apostolskiej w Budapeszcie, Szwedzkiego i Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, zdołano ocalić ok. 100 tysięcy Żydów.

W styczniu 1945 Wallenberg trafił w ręce Armii Czerwonej, a 8 marca radzieckie radio poinformowało, że został zabity w drodze do Debreczyna przez niemieckich lub węgierskich faszystów. Było to kłamstwo. W rzeczywistości został aresztowany przez NKWD, oskarżony o szpiegostwo i wywieziony do Moskwy.

W sierpniu 1947 radzieckie MSZ powiadomiło, że ”Wallenberg nie przebywa na terenie Związku Radzieckiego i nie jest znany władzom radzieckim”. Jednak z późniejszych relacji współwięźniów Wallenberga, którzy przedostali się na Zachód wiadomo, że pozostawał tam do wiosny 1947, kiedy najprawdopodobniej wysłano go na Syberię.

Z biegiem lat doniesienia stawały się coraz częściej sprzeczne lub niejasne. Rząd szwedzki uparcie wystosowywał petycje i zapytania o losy Raoula. Szwedzkie starania odniosły jeden skutek – ZSRR w lutym 1957 wystosował odpowiedź, wedle której "więzień Wallenberg" zmarł 17 lipca 1947 na atak serca.

Mimo upadku reżimu komunistycznego i ZSRR, oficjalna pozostała wersja o śmierci w 1947. Inspekcje w więzieniach, gdzie mógł przebywać Wallenberg nie dały żadnych efektów czy poszlak.

W ostatnich latach pojawiły się przypuszczenia, że jednym z powodów zaginięcia Wallenberga była jego wiedza o zbrodni katyńskiej. Dyplomata mógł poznać dokumenty, sporządzone przez węgierskich biegłych, które odpowiedzialnością za zgładzenie polskich oficerów obarczały Sowietów.

W 1987 odsłonięto w Budapeszcie pomnik Raoula Wallenberga. Na granitowej płycie wyryto łacińskie przysłowie: "Jak długo uśmiecha się do ciebie szczęście, tak długo masz wielu przyjaciół. W nieszczęściu pozostajesz sam".

Section07
Section08
Węgierscy Żydzi
  • Węgry podczas II wojny Siłę oporu na Węgrzech dramatycznie osłabiły ruchy społeczne po pierwszej wojnie światowej, rewolucja oraz przewrót. Elita polityczna kraju nie potrafiła skutecznie reprezentować węgierskich interesów.
  • Przed okupacją nazistowską Wiosną 1938 węgierskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło dyskryminacyjną ustawę, zgodnie z którą udział obywateli żydowskiego pochodzenia w wolnych zawodach zmniejszono do 20 procent.
  • Wiosna 1944 - wiosna 1945 19 marca 1944 oddziały niemieckie zajęły Węgry. Największa w Europie nie dotknięta hitlerowskimi prześladowaniami wspólnota żydowska stawała się ofiarą Holocaustu.
Section09
Misja specjalna w Budapeszcie
  • Szwedzki dyplomata Od wkroczenia nazistów na Węgry wiosną 1944, świat obiegały dramatyczne wieści o tragedii węgierskich Żydów. Zorganizowanie w Budapeszcie misji ratunkowej powierzono młodemu szwedzkiemu dyplomacie, Raoulowi Wallenbergowi.
  • Ratujący ludzi W Budapeszcie Raoul Wallenberg, ramię w ramię z prześladowanymi Żydami, uczestniczył w wyścigu z czasem w ich walce o przeżycie. Był wszędzie - na dworcach, na stacji granicznej w Hegyeshalom, w domach eksterytorialnych, w getcie. Wszędzie tam, gdzie potrzebna była jego pomoc.
  • Sowiecki jeniec W piekle terroru strzałokrzyżowców Wallenberg rozmyślał o tym, jakie będą układy powojenne. Plany te miał przy sobie 17 stycznia 1945, gdy jego współpracownicy po raz ostatni widzieli go w eskorcie radzieckiego oficera i dwóch żołnierzy.
Section16
Ostatnio dodane
05'08 Szewach Weiss, ocalony z Holokaustu Z Szewachem Weissem, byłym ambasadorem Izraela w Polsce, byłym przewodniczącym Knesetu, byłym dyrektorem Instytutu Yad Vashem, ocalonym z Holokaustu, rozmawia Karolina Wichowska.
07'03 Batszewa Dagan, ocalona z Holokaustu Udało jej się uciec z radomskiego getta. Gdy trafiła do Auschwitz, postanowiła nie tylko przeżyć, ale zrobić coś dla własnego rozwoju. O swojej okupacyjnej historii opowiada ocalona z Holokaustu izraelska pisarka Batszewa Dagan.
03'29 Olle Wastberg, koordynator Roku Wallenberga w Szwecji Z Olle Wastbergiem rozmawia Karolina Wichowska.
03'19 Człowiek w nieludzkiej rzeczywistości Dlaczego to ważne, żeby poznawać historię takich postaci jak Wallenberg? Mówi Marzena Romanowska, nauczycielka historii w jednej ze szkół biorących udział w warsztatach dla gimnazjalistów z okazji 100. rocznicy urodzin Raoula Wallenberga.
05'05 Prof. Gyorgy Haraszti, prezes zarządu Publicznej Fundacji Centrum Dokumentacji i Pamięci Holokaustu O działalności Raoula Wallenberga i jego powojennych losach z profesorm Gyorgyem Harasztim, prezesem zarządu Publicznej Fundacji Centrum Dokumentacji i Pamięci Holokaustu, rozmawia Karolina Wichowska.
Section17
Ostatnio dodane
23'08 Tajemnica Wallenberga (I) Spotkanie z porwanym szwedzkim bohaterem w sowieckim łagrze. Rozmowa Aliny Perth-Grabowskiej z b. partyzantem Bogusławem Bajem z Zielonej Góry. Audycja nadana przez Rozgłośnię Polską RWE 17.01.1992.
21'25 Tajemnica Wallenberga (II) Józef Kowalski z Karpacza poznał Wallenberga w sowieckim łagrze. Rozmowa Aliny Perth-Grabowskiej z polskim Sybirakiem, nadana przez Rozgłośnię Polską RWE 18.01.1992.
13'35 Leopold Unger w RWE o Wallenbergu Archiwalna rozmowa z publicystą belgijskiego "Le Soir" i paryskiej "Kultury" na temat zaginionego w Sowietach szwedzkiego dyplomaty Raoula Wallenberga. Emisja audycji odbyła się na antenie Rozgłośni Polskiej RWE 22.10.1989.