Grzegorz Sudoł - Lekkoatletyka

polskieradio.pl
Artur Jaryczewski 17.07.2012

Specjalista od chodu sportowego. Dwukrotny olimpijczyk, uczestnik mistrzostw świata oraz srebrny medalista mistrzostw Europy.

Grzegorz Sudoł urodził się 28 sierpnia 1978.

Na początku kariery sportowej zajmował się w biegami. Chodem sportowym zajął się w 1992, a na dużej imprezie międzynarodowej zadebiutował w 1996 zajmując siódme miejsce w mistrzostwach świata juniorów. Rok później uplasował się na dziesiątym miejscu podczas rozgrywanych w Lublanie juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu - w tym samym sezonie zadebiutował w reprezentacji podczas pucharu świata w chodzie sportowym zajmując na dystansie 20 kilometrów odległe 70. miejsce.

Przez pierwsze lata kariery startował głównie w chodzie na 20 kilometrów nie odnosząc większych sukcesów międzynarodowych, dopiero w 2002 zaczął występować także na dłuższym dystansie 50 kilometrów. Podczas mistrzostw Europy w Monachium (2002) w chodzie na 50 kilometrów był dziesiąty, a rok później został zdjęty z trasy przez sędziów na mistrzostwach świata. W swoim debiucie na igrzyskach olimpijskich zajął wysokie siódme miejsce w chodzie na 50 kilometrów. Na mistrzostwach globu w 2005 ponownie został zdyskwalifikowany przez sędziów.

Dziesiąty zawodnik mistrzostw Europy w 2006 oraz dwudziesty pierwszy mistrzostw świata w 2007. W Pekinie drugi raz w karierze wystąpił na igrzyskach olimpijskich – długo znajdował się w czołówce chodu, jednak nie wytrzymał tempa, do tego wypadł mu z kieszeni żel energetyczny i ostatecznie zajął 9. miejsce. Tuż za podium – na czwartym miejscu – ukończył chód na 50 kilometrów podczas mistrzostw świata w 2009. W 2010 został w Barcelonie wicemistrzem Europy w chodzie na 50 kilometrów.

aj

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!