Polskie Radio
Section05
Europa

Putin chce karać za porównywanie ZSRR i III Rzeszy. Przydacz: powrót do stalinowskiej pamięci

- Próba reinterpretacji historii (...) to jest ciągle ten sam kierunek, w którym próbuje się tożsamość rosyjską budować tylko i wyłącznie na micie zwycięskiej Armii Czerwonej, zapominając zupełnie o fakcie współpracy z Hitlerem, o fakcie sojuszu i podziału strefy wpływów w naszej części Europy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Gościem "Debaty Jedynki" był także poseł KO Paweł Kowal.
Zobacz więcej na temat:  debata w jedynce Polskie Radio Antoni Trzmiel Paweł Kowal ŚWIAT Europa Rosja II wojna światowa polityka historyczna Władimir Putin

"Mimo raportów nie podjęto żadnych działań". Historyk o braku reakcji świata na doniesienia z Auschwitz

- To, co zobaczyli żołnierze frontu ukraińskiego, wkraczając do Auschwitz, musiało być porażające, bo to, co tam zastali, to nie tylko kilka tysięcy wygłodniałych więźniów, ale też próba zniszczenia tego, co tam było. Mówię o krematoriach, miejscach mordu i całej dokumentacji z tym związanej. Na szczęście to się nie udało - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Auschwitz Auschwitz rocznica POLSKA Europa II wojna światowa

Dostawy szczepionek przeciw COVID-19. Przedstawiciele KE chcą ujawnienia umowy z AstraZeneca

Przedstawiciele Komisji Europejskiej potwierdzili, że domagają się, aby została upubliczniona umowa z firmą AstraZeneca na dostawy do Unii Europejskiej szczepionek przeciw COVID-19. Kilka godzin temu informowała o tym agencja Reutera. AstraZeneca, która w piątek ma otrzymać zgodę na sprzedaż swoich preparatów w UE powiadomiła Brukselę, że dostawy do krajów członkowskich będą mniejsze niż planowano w pierwszym kwartale.
Zobacz więcej na temat:  szczepionka szczepienia Europa COVID-19 koronawirus Komisja Europejska Unia Europejska pandemia infografika ŚWIAT

Frexit? Przyszłość Francji w światowej polityce

W brytyjskim "Daily Express" pojawiają się artykuły o francuskim referendum w sprawie wyjścia Paryża z Unii Europejskiej. Wymieniono organizację "Generation FREXIT", której przewodniczący wzywa prezydenta Emmanuela Macrona do wyznaczenia terminu głosowania w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Francja Michał Żakowski Trójka Emmanuel Macron Unia Europejska Angela Merkel Polski Instytut Spraw Międzynarodowych Brexit Rosja NATO Europa Adam Dąbrowski Wielka Brytania

Sytuacja pandemiczna we Włoszech. Ekspert: obostrzenia takie jak w Polsce

- Włosi są podzieleni. To jest tak, że 20 proc. Włochów uważa, iż restrykcje są właściwe, nawet należałoby je zaostrzyć. 30 proc. sądzi, że dobrze jest tak, jak jest, a to, co robi rząd, jest zrozumiałe. Cała reszta albo nie ma zdania, albo myśli, że te restrykcje są zdecydowanie zbyt daleko idące, zabijają włoską gospodarkę. Te opinie świetnie współgrają z opiniami politycznymi - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Podemski, historyk, italianista.           
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio Antoni Opaliński Europa Włochy