Polskie Radio
Section05
Europa

"Nie poddawajcie się zbrodniczej mobilizacji". Prezydent Ukrainy apeluje do obywateli Rosji

Nie poddawajcie się zbrodniczej mobilizacji, uciekajcie albo oddajcie się do ukraińskiej niewoli. Im więcej obywateli Rosji spróbuje ochronić przynajmniej swoje życie, tym szybciej skończy się ta zbrodnicza wojna Rosji - zaapelował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 Ukraina Wołodymyr Zełenski ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie Rosja

Media: Putin odrzucił prośby dowódców o wycofanie z Chersonia. "To prowadzi do napięć w rosyjskiej armii"

Rosyjski prezydent Władimir Putin odrzucił prośby swoich dowódców wojskowych, by wycofać siły z Chersonia - podał dziennik "New York Times". Według przedstawicieli władz USA Putin w coraz bardziej bezpośredni sposób angażuje się w podejmowanie decyzji wojskowych, co prowadzi do napięć.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Ukraina Rosja Europa ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie

PR24 Wybory we Włoszech. Prof. Bielański: słowa von der Leyen to arogancka próba ingerencji w ich wewnętrzne sprawy

- Charakterystyczne jest to, że centrolewica próbowała tę wypowiedź bagatelizować, mówiąc, że przewodnicząca KE została źle zrozumiana (…). Jeszcze nie zostały przeprowadzone wybory, nie powstał rząd, a tu szefowa Komisji Europejskiej stwierdza, jeśli nie będziecie grzeczni, to postąpimy z wami jak z Polską i Węgrami - mówił o słowach przewodniczącej KE prof. Stefan Bielański, kierownik Interdyscyplinarnego Zespołu Badawczego "Italian studies".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Włochy Ursula von der Leyen

PR24 Pseudoreferenda na okupowanych terytoriach. "Świat nie ugnie się przed szantażem Rosji"

- Rosji pozostaje liczenie na działanie blefu, tego że światowi przywódcy ugną się przed szantażem użycia przez Putina broni jądrowej i pozwolą mu realizować to, na czym mu zależy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 Magdalena Złotnicka

Jarosław Kaczyński o wyborach we Włoszech: jest nadzieja na to, że UE zacznie się zmieniać

- Byłem i jestem zwolennikiem naszej obecności w UE, bo po prostu nie ma innego wyjścia, a jest nadzieja na to, że UE zacznie się zmieniać - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Dzisiaj jest dzień takiej nadziei, mam nadzieję, że wieczorem się dowiemy o tym, jakie są dobre wyniki wyborów we Włoszech - wskazał podczas spotkania z mieszkańcami w Nysie.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Kaczyński Włochy Europa Unia Europejska wybory parlamentarne

"Chcą przełamać bezpieczeństwo jądrowe na świecie". Doradca prezydenta Zełenskiego apeluje do państw nuklearnych

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Ukrinform powiedział, że "kraje posiadające broń nuklearną powinny ostrzec Rosję o możliwych konsekwencjach decyzji o użyciu broni jądrowej, ponieważ globalna doktryna odstraszania zabrania jej zastosowania do ataku".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Rosja broń nuklearna bezpieczeństwo dyplomacja ŚWIAT Europa