Polskie Radio
Section05
Europa

Fala przemocy w Szwecji. "Musimy ograniczyć napływ migrantów"

Maria Malmer Stenergard, szwedzka minister ds. migracji, powiedziała w opublikowanym wywiadzie dla "Die Welt", że rząd - po wielu latach zaniedbań - dopiero zaczyna pracować nad rozwiązaniem kryzysu migracyjnego. Stwierdziła, że aby walka z przemocą, trawiącą obecnie Szwecję, była skuteczna, niezbędne jest ograniczenie napływu migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Szwecja migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Sztokholm bezpieczeństwo

Forum współpracy demokratycznych partii Białorusi z europejskimi w PE. "Musimy zdemontować zbrodniczy reżim"

- Wolna i demokratyczna Białoruś kluczowa dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie - podkreśliła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Jej wypowiedź została wyemitowana podczas forum współpracy białoruskich partii demokratycznych z europejskimi. Zorganizowały je biura deputowanych z czterech frakcji, w tym dwójki Polaków - Anny Fotygi z grupy konserwatystów i Andrzeja Halickiego z grupy chadeków. Więcej na ten temat brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia Bruksela Beata Płomecka Unia Europejska Parlament Europejski Białoruś represje reżim

Spotkanie z demokratycznymi partiami Białorusi w PE. Mestola: nasze drzwi są otwarte, jak wasz kraj będzie wolny

Wolna i demokratyczna Białoruś jest kluczowa dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie - podkreśliła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego. Jej wypowiedź została wyemitowana podczas forum białoruskich partii politycznych - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bruksela Unia Europejska Parlament Europejski Białoruś represje

Irańskie drony modyfikowane przez Rosję. Zmiany mają osłabić skuteczność ukraińskiej obrony radioelektronicznej

Od połowy 2023 roku Rosja niemal na pewno uzupełnia dostarczane przez Iran drony bojowe Shahed podobną bronią produkowaną w kraju i próbuje wprowadzić ulepszenia do ich projektów w oparciu o doświadczenia operacyjne - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
Zobacz więcej na temat:  Rosja broń drony fabryka Iran wojna na Ukrainie ŚWIAT Europa wojna 2023

Rosjanie zaciekle atakują Awdijiwkę. Chcą ją zdobyć przed doroczną telekonferencją Putina

- Rosyjscy dowódcy, walczący pod Awdijiwką, na wschodzie Ukrainy, chcą zdobyć to miasto do 14 grudnia, czyli terminu dorocznej telekonferencji dyktatora Rosji Władimira Putina z udziałem obywateli; alternatywnym terminem jest koniec roku 2023 - powiadomił niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina Władimir Putin

Unijny spór o Ukrainę. Węgry pod pręgierzem, ale nie zamierzają ulec presji

Nie mamy czasu na gierki – powiedziała we wtorek podczas swej wizyty w Lublanie minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, komentując groźbę Węgier zablokowania rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych UE z Ukrainą. Na krytykę zareagował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, podkreślając, że Budapeszt nie zmieni swojego stanowiska.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Węgry Ukraina Unia Europejska