Polskie Radio
Section05
Europa

"Wiedziałam, że nasza postawa jest ważna dla Polaków". Paniszewa o represjach na Białorusi

- Kiedy pan prezydent wysłał nam list wsparcia, wiedziałam że moja modlitwa i postawa są ważne dla Polaków. Z mojej strony jest ogromna wdzięczność dla wszystkich, którzy nas wspierają - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Paniszewa, jedna z liderów Związku Polaków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka Polacy za granicą protest Rosja ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

"To zaproszenie Rosjan do kontynuowania działań". Prof. Górski o polityce USA ws. NS2

- Najistotniejsze jest to jak Amerykanie wycofali się ze swoich zobowiązań wobec Ukrainy. Trudno odbierać to inaczej niż w kategoriach zaproszenia Rosjan do kontynuowania swojej polityki. Umyli ręce i otworzyli nieskrępowaną możliwość finansowania działań przez Putina - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Górski, amerykanista.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 energetyka bezpieczeństwo USA Niemcy Rosja polityka zagraniczna USA ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Prof. Michalski: 62 proc. populacji we Francji przyjęło pierwszą dawkę szczepionki

- Wedle sondaży, przeprowadzonych wśród osób popierających protesty przeciwko ograniczeniom covidowym we Francji,  2/3 osób sympatyzuje z nimi z racji tego, że nie chce, by rząd dyktował im zalecenia, a tylko 1/3 deklarowała, że być może nie chce się szczepić - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Tomasz Michalski (HEC Paris), komentując ograniczenia covidowe we Francji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa polityka Francja pandemia koronawirus

Polski MSZ zaleca podróżującym do Turcji zachowanie czujności w związku z pożarami

Polski MSZ zaleca podróżującym do Turcji zachowanie czujności w związku z pożarami, słuchanie komunikatów miejscowych służb, a także rejestrację w systemie Odyseusz. Zapewnia też, że polska placówka w Ankarze oraz Konsulat Honorowy w Antalyi pozostają w stałym kontakcie z miejscowymi służbami i rezydentami biur turystycznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa POLSKA Turcja Ministerstwo Spraw Zagranicznych pożar turystyka wakacje wypoczynek

Rośnie liczba debiutów giełdowych. Areną jednego z największych na świecie był warszawski parkiet

W ciągu sześciu miesięcy 2021 r. na rynkach giełdowych na świecie zadebiutowało 1070 firm, a wartość debiutów wyniosła 222 mld dolarów. To oznacza wzrost odpowiednio o 150 proc. i 215 proc. rok do roku - wynika z raportu firmy EY. W pierwszym półroczu na giełdzie w Warszawie zadebiutowało 5 spółek o wartości 1 421,6 mln dolarów.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA giełda papierów wartościowych debiuty giełdowe Europa ŚWIAT warszawska giełda gpw