Polskie Radio
Section05
Europa

Prof. Grosse: Niemcy powinni zrobić krok w kierunku poprawy relacji sąsiedzkich

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytanie Polskiego Radia informuje, że kwestia reparacji jest zamknięta. Jednocześnie, mimo próśb, nie udostępnia żadnego dokumentu mogącego świadczyć o prawomocnym zrzeczeniu się reparacji przez Rzeczpospolitą Polską. - Niemcy powinni zrobić wyraźny krok w kierunku poprawy relacji sąsiedzkich - uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa reparacje wojenne

"Putin niczym Hitler". Niemiecki dziennikarz wskazuje na analogie w biografii dyktatorów

 - Właściwie nie należy nikogo porównywać z Hitlerem, nawet Putina. Ale podobieństwa w upadku Hitlera do obecnej sytuacji Putina są uderzające - zauważa na łamach tygodnika "Spiegel" Nikolaus Blome. Dziennikarz zasugerował, że "wszyscy powinni zobaczyć film »Upadek« Olivera Hirschbiegla, co umożliwiłoby stworzenie pewnej konstrukcji myślowej - porównania ostatnich dni Hitlera do - być może ostatnich dni rosyjskiego dyktatora.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Rosja wojna 2022 Ukraina Władimir Putin

Wycieki z Nord Stream. Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku

Jak informuje szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" dwa okręty marynarki wojennej Szwecji są na miejscu wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Badają w tych punktach dno Morza Bałtyckiego. Wcześniej niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała utworzenie międzynarodowej grupy śledczej, która ma zbadać sprawę wybuchów i objąć oprócz Niemiec także Szwecję i Danię.
Zobacz więcej na temat:  Europa Nord Stream Nord Stream 2 gaz energetyka

Rosyjska propaganda uderza w Polskę. Ekspert: podejmują różne próby wzbudzenia strachu w krajach NATO

- Przez Rosjan takie informacje jak wypowiedzi prezydenta czy prezesa PiS zostały użyte do tego, żeby wskazywać na Polskę jako kraj, który prowokuje wojnę i stanowi czynnik destabilizujący sytuację w regionie - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Marek, ekspert ds. bezpieczeństwa, Fundacja Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja bezpieczeństwo propaganda broń jądrowa ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Wycieki z Nord Stream. Okręty szwedzkiej marynarki wojennej badają dno Bałtyku

Jak informuje szwedzki dziennik "Dagens Nyheter" dwa okręty marynarki wojennej Szwecji są na miejscu wycieku gazu z Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Badają w tych punktach dno Morza Bałtyckiego. Wcześniej niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD) zapowiedziała utworzenie międzynarodowej grupy śledczej, która ma zbadać sprawę wybuchów i objąć oprócz Niemiec także Szwecję i Danię.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Nord Stream Nord Stream 2 gaz energetyka

Rosja powołuje do wojska narkomanów i alkoholików. "Władza sięga po tych, którzy są pod ręką"

W Rosji trwa mobilizacja zarządzona przez Władimira Putina. Głównym kryterium powołania do armii stała się szybkość znalezienia mężczyzn. Z tego względu komendy uzupełnień sięgają po tych, którzy są "pod ręką", w tym m.in. alkoholików i osób leczących się z uzależnienia od narkotyków - informuje na Telegramie niezależny rosyjski kanał Możem Objasnit'.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina wojna 2022

Groźby Rosji wobec Zachodu. Grzegorz Kuczyński: atak jest mało realny m.in. z powodu konfliktu generalicji z Kremlem

- Jesteśmy daleko od ataku Rosji na Polskę, bo to by jednak oznaczało wojnę całego NATO z Rosją. Wiązałoby się to z szybkim upadkiem reżimu Putina i zniszczeniem niemal całej rosyjskiej armii - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. wschodnich z Warsaw Institute.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja wojsko bezpieczeństwo broń jądrowa ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Szef Enerhoatomu przejął kontrolę

Petro Kotin, szef ukraińskiego państwowego koncernu energetycznego Enerhoatom przejął kierowanie Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na film opublikowany przez Kotina na Telegramie. - Będziemy nadal pracować zgodnie z ukraińskim prawem, w ramach ukraińskiego systemu energetycznego, w ramach Enerhoatomu - podkreślał Kotin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zaporoska Elektrownia Atomowa energia atomowa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022

Dania ogłasza przedterminowe wybory. W tle kryzys energetyczny i wzrost cen

Premier Danii Mette Frederiksen ogłosiła, że przedterminowe wybory parlamentarne odbędą się 1 listopada. Do ich przeprowadzenia wezwali liderzy sześciu duńskich partii. Ich zdaniem rząd jest obecnie "sparaliżowany i rozgorączkowany w czasie, gdy Duńczycy potrzebują czegoś przeciwnego w świetle kryzysu energetycznego i rosnących cen prawie wszystkiego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Dania Europa wybory