Polskie Radio
Section05
Pekin

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022. Pekin wprowadza nowe obostrzenia sanitarne

Na niewiele ponad miesiąc przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi stolica Chin zaostrza restrykcje pandemiczne. Władze apelują do mieszkańców o nieopuszczanie Pekinu do czasu zakończenia rozgrywek sportowych, a powrót do miasta możliwy jest wyłącznie z ważnym negatywnym wynikiem testu na COVID-19. Ponadto Pekińczycy mogą spotykać się z najbliższymi tylko w ograniczonym gronie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Pekin COVID-19 koronawirus pandemia obostrzenia

Waszyngton ponownie ostrzega Chiny w kwestii Tajwanu. Apeluje o dialog

Stany Zjednoczone wystosowały w sobotę kolejne ostrzeżenie pod adresem Pekinu dotyczące kwestii Tajwanu. Przekazał je szefowi chińskiej dyplomacji Wang Yi amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Nastąpiło to na krótko przez wirtualnym szczytem przywódców obu państw przewidzianym na poniedziałek.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Chiny Tajwan tajpej Pekin Waszyngton konflikty międzynarodowe polityka polityka zagraniczna USA Departament Stanu USA

"Metamorfoza" Kim Dzong Una. Wywiad Korei Płd. przedstawił raport dot. zdrowia przywódcy

Przywódca Korei Północnej stracił na wadze, a stan jego zdrowia wydaje się nie budzić zastrzeżeń - poinformowała południowokoreańska agencja wywiadu. Raport w tej sprawie przedstawiono na posiedzeniu parlamentu. Wcześniej zaprezentowano nowe zdjęcia północnokoreańskiego przywódcy, które podsycały spekulacje o jego zdrowiu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Południowa Korea Północna Tomasz Sajewicz Pekin

Chińskie media: w przypadku ataku na Tajwan, armia wykorzysta cywilne promy

Podczas niedawnych manewrów wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej chińska armia wykorzystywała między innymi cywilne promy. Hongkoński dziennik "South China Morning Post" cytuje wypowiedź jednego z chińskich ekspertów, według którego zostaną one wykorzystane w przypadku ataku chińskiej armii na Tajwan. W ostatnich tygodniach chińskie media zaostrzyły retorykę dotyczącą wyspy, uznawanej przez rząd w Pekinie za jej własne terytorium.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Chiny Pekin Tomasz Sajewicz tajpej wojsko statek media

"Mogłyby zostać przekierowane do Polski". Chińskie media o zawieszeniu połączeń cargo z Litwą

- Chiny mogą zawiesić bezpośrednie połączenia kolejowe z Litwą - pisze chiński dziennik "Global Times". Wcześniej chińskie media informowały też o możliwości wstrzymania wszystkich bezpośrednich połączeń lotniczych cargo z litewskimi portami. To reakcja chińskich władz na pogłębiający się konflikt dyplomatyczny między Pekinem a Wilnem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Pekin Tajwan Litwa Wilno pociągi logistyka