Polskie Radio
Section05
Pekin

"Choroba przebiega różnorodnie, czasem bezobjawowo". Lekarz o koronawirusie

- Zawsze zaczynamy od jednego przypadku. Nikt nie zakłada wariantu, że skończy się w Polsce na jednym pacjencie, na jednym chorym. To problem globalny, wszyscy nasi sąsiedzi stwierdzili już u siebie koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, lekarz (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne Pekin Magdalena Złotnicka POLSKA

Koronawirus utrudnia życie Chińczykom. Sinolog: nie funkcjonuje 80 proc. szkół i uczelni

- Chiny z powodu koronawirusa stanęły na zakręcie. Ale w tej chwili trudno jest powiedzieć, co dalej będzie z Państwem Środka. Niektórzy mówią, że gospodarka spadnie tam od 2 do 4 punktów procentowych. To jednak spekulacja, bo mamy zbyt dużo niewiadomych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, sinolog.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Chiny koronawirus wirus wirusy choroby zakaźne Pekin

NASZ WYWIAD Chiński Wielki Brat tworzy rating: złego ukarze, posłusznego nagrodzi. Wygląda to gorzej niż w ”Czarnym lustrze”

- Rating złych i dobrych obywateli, karanych i nagradzanych za swe czyny, eksperymenty firm farmaceutycznych i zajmujących się technologiami sztucznej inteligencji (AI) operującymi na bazach danych, także biometrycznych, którymi dysponuje chińskie państwo – to nie dystopia, lecz rzeczywistość Chin. – Trwa digitalizacja państwa opresyjnego – mówią eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich dr Michał Bogusz i Jakub Jakóbowski. Zaznaczają, że szczególnym polem doświadczalnym jest w tym względzie prowincja Ujgurów - Sinciang.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Chiny inwigilacja Ośrodek Studiów Wschodnich Pekin

"Miasta pustoszały". Relacja polskich studentów, którzy wrócili z Chin

Koronawirus zakłócił życie Chin - przyznają polscy studenci, którzy wracają do kraju z Państwa Środka w związku z panującą tam epidemią. - W Pekinie krajobraz jest postapokaliptyczny - mówi jedna ze studentek, a jej koleżanki i koledzy dodają, że będące ogniskiem choroby miasto Wuhan niemal całkowicie zamarło i opustoszało.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny koronawirus Pekin choroby zakaźne choroba